Yükleniyor...

Coinbase Destekli Stabilcoin USDC Temmuzdan Bu Yana Yüzde 80 Büyüdü

ABD dolarına sabitlenmiş Coinbase destekli stabilcoin olan USD Coin arzı, Temmuz ayından bu yana %80 büyüdü ve bu gidişle büyümeye devam edecek gibi görünüyor.

coinbase destekli stabilcoin usdc temmuzdan bu yana yuzde 80 buyudu

ABD dolarına sabitlenmiş Coinbase destekli stabilcoin olan USD Coin arzı, Temmuz ayından bu yana %80 büyüdü ve bu gidişle büyümeye devam edecek gibi görünüyor.

Coinbase destekli stablecoin USDC arzı, iki ayda %80 artarak hızla 2 milyar dolara yaklaşıyor. Diğer stabilcoin’ler de etkileyici artışlar kaydetti, DAI ve Binance’in BUSD’si bu yıl şimdiye kadar %700’den fazla büyüdü.

USDC’nin yükselişi, bir DeFi patlamasının yanı sıra rakiplere göre birçok avantaj ile göze çarpıyor. Şimdilik stabilcoin arzındaki büyümeyi durduracak bir şey yok gibi görünüyor, ancak özellikle Coinbase destekli USDC, bu yıl en çok kullanılan ikinci stabilcoin olarak büyük kazançlar bildirdi.

USDC Nedir?

USDC, Coinbase ve ödeme hizmeti şirketi Circle arasında bir işbirliği olarak kurulan, Center Consortium tarafından verilen, merkezi bir dolar sabitlenmiş stabilcoin’dir. USDC, Eylül 2018’de piyasaya sürüldü ve 2020’nin başında 500 milyon USDC’den fazla ihraç edildi.

Neden Stabilcoin’ler?

Stabilcoin pazarı bu yıl genel anlamda bir bütün olarak büyüme kaydetti.

Paxos PAX stabilcoin arzı, %28 artarak 285 milyon doların üzerine çıkarken; Binance’in BUSD ve Huobi’nin HUSD borsası destekli teklifleri sırasıyla %725 artarak 255 milyon dolara ve %50 ile 144 milyon dolara yükseldi.

Kripto para kredi protokolü Maker tarafından yayınlanan bir stabilcoin olan DAI, 2020 yılına kadar istikrarlı bir büyüme kaydetti ve arz, yılın başından itibaren yaklaşık %700 oranında artarak Eylül ayı başında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 335 milyon dolara yükseldi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner