Yükleniyor...

Birçok Ülkedeki Merkez Bankaları CBDC’yi Keşfetmeye Devam Ediyor

Brezilya Merkez Bankası başkanı, 2022 yılına kadar merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmeyi hedeflediklerini açıkladı.

bircok ulkedeki merkez bankalari cbdc yi kesfetmeye devam ediyor

Brezilya Merkez Bankası başkanı, 2022 yılına kadar merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Brezilya Merkez Bankası başkanı, 2022 yılına kadar ulusal bir dijital para birimi başlatmayı planladıklarını açıkladı. CBDC, Brezilya’nın ödeme sistemini dijitalleştirme planının bir parçası olarak görülüyor. Correio Brazilienes raporuna göre; Merkez Bankası başkanı Robert Campos Neto, dijital para biriminin finansal sistemin geleceği olacağını belirtti.

Merkez Bankası, CBDC’si İçin Verimli Bir Anında Ödeme Sistemine İhtiyaç Duyuyor

“Dijital bir para birimine sahip olmak için, verimli ve birlikte çalışabilir bir anında ödeme sistemine ihtiyacınız var; rekabet yaratabileceğiniz açık bir sistem ile güvenilirliği olan, dönüştürülebilir ve uluslararası bir para birimi de buna dahil olmalı. Bunlar olunca, dijital para birimine sahip olmak için tüm malzemelere sahip olduğunuzu düşünüyorum.”

Brezilya Merkez Bankası başkanı, “2022’de sahip olacağımızı düşünüyoruz ”diye de ekledi.

Merkez bankası, ödemeleri dijitalleştirme sürecini çoktan başlattı. Saumil Kohli girişimlerinden biri olarak, Brezilya bankasının Kasım ayında başlatacağı anlık ödeme sistemi PIX’i bildirdi. Merkez bankası, CBDC lansmanının gerçekleştirilmesine yönelik düzenlemeleri değiştirmek için yasa koyucularla birlikte çalışıyor.

Ülkelerdeki Merkez Bankaları CBDC’yi Keşfetmeye Devam Ediyor

ABD ve Çin gibi gelişmiş ülkeler, inovasyon çağında merkez bankası dijital para birimlerini araştırıyor. Daha önce bildirildiği gibi Uluslararası Ödemeler Bankası, 2020’de dünya çapında CBDC’ler için internet aramalarının Bitcoin ve Facebook’un Libra aramalarını aştığını ortaya koydu. Çin Halk Bankası (PBoC) şu anda birkaç şehirde DCEP olarak adlandırılan ulusal dijital para biriminin denemelerini yürütüyor ve hepsi yakında başlayacak. Merkez bankası daha önce sadece küçük perakende işlemleri için DCEP’i test ettiğinden bahsetmişti. Bu alandaki birkaç ekonomist ve uzman, Çin’in CBDC’sinin ABD dolarının küresel hakimiyetini tehdit edebileceğine inanıyor.

Avustralya’dan Blockchain Uygulaması

Avustralyalı büyük bir konsorsiyum bankası, 20’den fazla Avustralyalı işletme ve IBM ile blockchain tabanlı bir pilot uygulamayı başarıyla gerçekleştirdi.

Avustralya Bankaları Blockchain’e Sıcak Bakıyor

IBM Lygon blockchain platformu, Avustralya bankaları ANZ, Commonwealth Bank of Australia (CBA) ve Westpac’e ilave 20 bağımsız Avustralya işletmesinden oluşan bir grup ile pilot uygulamasını başarıyla gerçekleştirdi.

Proje ile birlikte, bankaların şu anda kullanılan ve bazı durumlarda bir aydan fazla süren kağıt tabanlı alternatiflere kıyasla; Lygon blockchain hizmetini kullanarak 24 saatin altında “banka garantileri” verdiği görüldü.

Banka Garantisi, bir kredi kuruluşundan bir tür garantidir. Banka garantisi, bir borç veren kurumun bir borçlunun yükümlülüklerinin karşılanacağını garanti ettiğini belirtir. Diğer bir deyişle, borçlu bir borcu ödemekte başarısız olursa, banka bunu karşılayacaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner