Yükleniyor...

Coinbase, Katman-2 Blockchain Base’i Piyasaya Sürdü

Ticaret hacmine göre en büyük ikinci kripto para borsası olan Coinbase, Ethereum odaklı bir katman-2 (L2) Blockchain'i olan Base’i piyasaya sürdü.

Coinbase Avrupa Plani icin Yeni Bir Adim Atti

Ticaret hacmine göre en büyük ikinci kripto para borsası olan Coinbase, Ethereum odaklı bir katman-2 (L2) Blockchain’i olan Base’i piyasaya sürdü. 

Coinbase Protokol Başkanı Jesse Pollak, yeni girişimleri hakkında açıklamalarda bulundu. Coinbase, Base ile birlikte her kullanıcıya ve projeye yönelik bir ortam oluşturmayı hedefliyor.

“Amacımız, Bir Milyar Kullanıcıyı Kripto Ekosistemine Kazandırmak”

Coinbase, Base’i tanıtmalarının ardından açıklamalarda bulundu. Coinbase Protokol Başkanı Jesse Pollak, TechCrunch’a verdiği demeçte şunları söyledi:

“Geçmişte, Coinbase işin alım satım ve takas tarafına odaklanmıştı, ancak fayda perspektifinden bakıldığında, geliştiricilerin yararlı merkezi olmayan uygulamalar oluşturması gerekiyor ve kullanıcıların bunları zincir üzerinde kullanması hala çok zor. Geliştirici alanına daha fazla odaklanmak istiyoruz, geliştiricilerin dApp’ler oluşturmasını ve kullanıcıların bu dApp’lere Coinbase ürünleri aracılığıyla erişmesini kolay hale getirmek için Base’i inşa ettik.”

Pollak, hedeflerinin Coinbase’in ana planının dördüncü aşamasını gerçekleştirmek ve bir milyar kullanıcıyı kripto ekonomisine getirmek olduğunun da altını çizdi. 

Şirket, Base’in doğrulayıcıların zincir üzerinde dApp’ler oluşturmasına yardımcı olmayı amaçlayan güvenli, düşük maliyetli ve geliştirici dostu bir zincir olduğunu belirtti. Base, aynı zamanda Ethereum zincirine odaklanan katman-2 Blockchain Optimism ile iş birliği içinde MIT lisanslı OP Stack üzerine inşa edilmiştir. 

coinbase

Pollak, herkese ulaşmak ve onları bu açık ekosisteme dahil etmek için çaba sarf ettiklerini belirtti. 

Base ile ilgili detaylara da değinen Pollak, Base’in başlangıç aşamasında 10 ila 50 cent aralığında Arbitrum ve Optimisim ile karşılaştırılabilir ücretlere sahip olacağını söyledi. Bu ücretlerin önümüzdeki sene 1 sente düşmesi planlanıyor. Zincirin şu anda test aşamasında olduğunu söyleyen Pollak, ana ağ için belirli bir lansman tarihinin olmadığını, ancak bu yılın ikinci çeyreğinde piyasaya sürülmesini beklediğini söyledi. 

Pollak, zincirin Coinbase’in borsası, cüzdanı, NFT pazarı ve geliştirici ürünleri arasında entegre edileceğini bununla birlikte Ethereum’un ötesindeki ekosistemler ile de çalışabilir olmayı planladığını açıkladı. Pollak, Base’in bu vizyon üzerinde çalışmak için Solana, Avalanche, Polygon ve diğer ekiplerle görüşmelerde bulunduğunu da sözlerine ekledi. 

Pollak, Base’in Coinbase Ventures ile ortaklaşa bir ekosistem fonu başlattığını ve temel olarak kripto ekosisteminde Base üzerinde gelişen doğrulayıcılara tohum yatırımlar yaptığını söyledi. 

Pollak sözlerini şunları söyleyerek tamamladı:

” Sadece finansal araçlara, NFT’lere veya oyunlara odaklamak istemiyoruz, herkesin faydalanmasını istiyoruz.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner