Yükleniyor...

Terra Classic (LUNC) Nedir?

Terra Classic, kullanıcıların itibari para birimlerine endeksli stabil coinler oluşturmasını sağlayan bir blokzincirdir.

Terra classic

Terra Classic, kullanıcıların itibari para birimlerine endeksli stabil coinler oluşturmasını sağlayan bir blokzincirdir. LUNC ise Terra Classic blokzincirinin yerel kripto para birimidir.

Terra Classic Nedir?

Terra Classic, kripto para ekosisteminde itibari para birimlerine endeksli stablecoinler yaratmak için oluşturulmuş bir protokoldür. Protokol oluşturulurken internet için “proglamlanabilir para” mottosu ile yola çıkılmıştır. Ayrıca bu blokzincirin akıllı sözleşme özelliği ile dolar, Euro, Güney Kore Wonu gibi itibari para birimlerine endeksli stabil kripto para birimleri oluşturulabilir.

Terra Classic kurucusu Do Kwon ve Daniel Shim’dir. 2018 yılında kurulan blokzincir, Terraform Labs şirketinde geliştirilmiştir. Şirketin CEO’su olan Do Kwon aynı zamanda, blok zincir alanındaki yatırımları ve girişimleri ile tanınıyor. Daniel Shin ise Terra Classic (LUNC) projesinin yanı sıra Asya’daki önemli bir ödeme firması olan Chai’nin kurucusu ve CEO’su olarak biliniyor.

Terra Classic, Mayıs 2022 tarihinde USTC tarafında 1 USD düzeylerinde olan fiyat istikrarının bozulması ile ciddi bir değer kaybı yaşamıştır. Yaşanan bu değer kaybı LUNC tarafında yüzde 99,99 düzeyine kadar ulaşırken, teorik değeri 1 USD olan USTC tarafında ise yüzde 98 seviyesine kadar ulaşmıştır.

Terra Classic Nasıl Çalışır?

Terra Classic, paydaşları tarafından kontrol edilen, açık kaynaklı bir stabil coin ağıdır. Ağ üzerinde yer alan tüm stabil coin’ler, LUNC ile takas edilebilmektedir. LUNC ise blokzincirdeki kripto para birimlerinin fiyat oynaklığını dengeler. Ayrıca platformun yönetişiminde söz sahibi olmayı sağlarken, yine ağ içindeki işlem ücretleri için de LUNC kullanılır. LUNC, Delegated Proof of Stake (DPoS) mutabakat protokolü ile kilitlenerek gelirden pay alım için de kullanılabilir.

İtibari paralara endekslenen stabil kriptoparaların değerinin aynı olmasının sağlanması için talebe göre arzı artırılmakta ya da azaltılmaktadır. Terra Classic çalışma prensibi incelendiğinde ise bu arz talep dengesinin sağlanmasında LUNC’un kullanıldığı gözlenmektedir.

terra classic

LUNC Coin Nedir?

LUNC, Terra Classic blokzincirinin yerel kripto para birimidir. LUNC, Delegated Proof of Stake yöntemi ile çalışır. Kullanıcılar doğrulama işlemi gerçekleştirecek kadar LUNC’ye sahip olmadığında, sistem üzerinde anlaşacağı bir doğrulayıcıya kendisini temsil etme hakkı verebilmektedir. Doğrulayıcı kişi, belirli bir komisyon karşılığında doğrulama işlemi gerçekleştirir. Kullanıcı bu işlem ile doğrulayıcı olarak LUNC ödülünü kazanabilir.

Terra’nın algoritmik stabil coin’i UST’nin dolardan ayrışmasıyla beraber sistemin mekanizması gereği, UST’yi 1 dolarda dengelemek için sürekli basılan LUNA’nın fiyatı da büyük değer kaybına uğradı. Bunun sonucunda tüm Terra zinciri bir ölüm sarmalında adeta yok oldu. Terra’nın kurucu ismi Do Kwon, çözüm olarak yeni bir zincire geçiş yapmayı önerdi. Bu da Terra 2.0 olarak adlandırıldı. Yeni zincir yoluna Terra, token’ı da LUNA adı ile devam ederken eski zincir Terra Classic, token’ı da Luna Classic olarak adlandırıldı.

LUNC projesi ana geliştirici ekibin Mayıs 2022 tarihinde yaptığı sert çatallanmadan sonra zincir üzerinde sadece transferlere izin vermektedir. USTC krizi sırasında zincir üzerinden, swap ve stabil coin üretimlerini geçici süreliğine durduran ekip, çatallanma sonrası eski blokzincir üzerinde herhangi bir geliştirme ya da güncelleştirme yapmamışlardır.

LUNC Coin Yakımı

Terra Classic platformu üzerinden kullanıcılar ellerinde olan LUNC coinleri yakarak karşılığında USTC gibi stabil kripto paralar yaratabilmektedir. Örneğin 1 USTC yaratabilmek için 1 USD değerinde LUNC coin yakılması gerekmektedir. Yakılan her LUNC coin ile dolaşımdaki miktar azaldığından LUNC fiyatı bu işlemden pozitif olarak etkilenir. Tam tersi durumda ise kullanıcılar ellerinde olan 1 USTC tokenı o anki piyasa fiyatı üzerinden 1 USD değerinde LUNC coine dönüştürebilmektedir. Bu durumda da dolaşımdaki LUNC coin adedi arttığı için fiyat üzerinde negatif baskı oluşabilmektedir.

Terra Classic Piyasa Verileri

Kripto para birimlerine ait piyasa verileri, piyasadaki genel eğilimleri ve trendleri gözlemlemek için kullanılabilir. Terra piyasa verileri, LUNC fiyatını, hacmini, piyasa değerini ve diğer bilgileri içerebilir. Bu veriler, genellikle ticaret platformlarından veya kripto para veri sağlayıcılarından toplanır ve kullanıcıların fiyat hareketlerini izlemelerine, alım satım yapmalarına ve yatırım kararları almalarına yardımcı olur. Terra Classic piyasa değeri 1 milyar doları geçmiştir.

Terra Classic Coin En Yüksek Kaçı Gördü?

Terra coin en yüksek 119,18 doları görmüştür. Bu ATH seviyesi 5 Nisan 2022 tarihinde kaydedilmiştir. Bilindiği üzere, kripto paralarda ATH “All Time High” ifadesinin kısaltılmış halidir ve söz konusu coin’in bugüne dek gördüğü en yüksek fiyatı ifade eder.

Terra Classic Coin En Düşük Kaçı Gördü?

Terra Classic coin en düşük fiyatı yani ATL’si 13 Mayıs 2022’de 0,0000009 USD’dir. Kriptoda ATL en düşük fiyatı simgeler ve İngilizce “All Time Low” ifadesinin kısaltılmış şeklidir. ATL seviyesinin bilinmesi alımı yapılan coin’in hangi seviyelere düştüğünde kritik risk teşkil ettiğini bilmek ve zarar etmemek adına önemlidir.

LUNC Coin Arzı ve Fiyatı Ne Kadar?

LUNC Coin dolaşımdaki arzı 5,9 trilyon adet iken, toplamda ise 6,8 trilyon LUNC arzı mevcuttur. Kripto paraların fiyatları, genellikle arz ve talep arasındaki dengeye dayalı olarak belirlenir. Arz, kripto paraların ortaya çıktığı tarihten bu yana elde edilen toplam miktarıdır. Talep ise, insanların kripto paraları satın alma isteğidir. Eğer talep arzdan yüksekse, fiyat yükselir ve eğer arz talep den yüksekse, fiyat düşer.

LUNC arzının değişkenlik gösterdiğini ve arka planda çalışan algoritmanın arzının artmasına ya da azalmasına sebep olacağını bilmek gerekiyor. Son yaşanan krizde de algoritmanın arzı çok yükseltmesi sebebiyle fiyatta sert düşüşler görülmüştü.

LUNC güncel fiyatı ise şu şekildedir:

terra-luna

Terra Luna Classic (LUNC)

0.000115 $

LUNC Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

Terra coin satın almak için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir:

 1. LUNC yer alan bir kripto para borsasına kaydolun. Borsalar, kullanıcıların kripto paraları satın almalarına ve satmalarına olanak tanır.
 2. Hesabınızı doğrulayın. Birçok borsa, kullanıcıların kimliklerini doğrulamak için belgeler isteyebilir.
 3. Para yatırın. Kullanıcılar, borsaya kredi/banka kartıyla veya havale yoluyla para yatırarak kripto paralara dönüştürebilirler.
 4. LUNC satın alın. Kullanıcılar, istedikleri oranda kripto para birimini satın alabilirler.
 5. Cüzdanda saklayın. Kullanıcılar, satın aldıkları kripto paraları soğuk/sıcak cüzdanda saklayabilir veya daha sonra satabilirler.
lunc coin

LUNC Coin Hangi Borsalarda?

Her kripto para borsasında LUNC coin alım satımı gerçekleştirilemez. Bunun için LUNC listeleyen borsaları bilmek gerekir. Terra Classic (LUNC)’in yer aldığı borsalardan bazıları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Binance
 • KuCoin
 • BtcTurk
 • Phemex
 • Kraken
 • Bitfinex
 • Uniswap (V3)
 • PancakeSwap (V2)
 • Gemini
 • Gate.io
 • Hobi
 • Bybit
 • Poloniex

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner