Yükleniyor...

Coinbase, Kontrolündeki 1 Milyon Bitcoin’i (BTC) Nasıl Saklıyor?

Blockchain veri şirketi Chain.

Coinbase Bitcoin BTC

Blockchain veri şirketi Chain.info, Coinbase’in soğuk cüzdan sistemiyle ilgili önemli bilgilere ulaştığını ve Bitcoin’in toplam arzının neredeyse yüzde 5’ine karşılık gelen yaklaşık 1 milyon BTC’i çok özel önlemlerle saklandığını bildirdi.

Şirketin paylaştığı bilgilerden en dikkat çekeni ise borsanın Bitcoin rezervini soğuk cüzdan sistemiyle kontrol altında tutma şekli. Kripto para borsasının soğuk cüzdanlarının sayısının 8.000 ile 10.000 arasında olduğunu ve her bir cüzdanda 5.000 veya daha fazla BTC’nin tutulduğu belirtiliyor.

Borsanın Bitcoin rezervini yönetmesindeki şaşırtıcı olan şey ise sıcak cüzdan sistemi. Blockchain veri şirketi, sabit bir adres veya birkaç sabit adresi bulunan diğer borsaların sıcak cüzdanlarını yönetmesinin aksine Coinbase’in bir sıcak cüzdanını bir defa kullanılacak şekilde yönettiğini söylüyor.

Çoğu borsa tüm kripto paralarını bir soğuk cüzdan adresinde tutar ve daha sonra bu adresin özel anahtarını korumak için birçok önlem alır. Coinbase’in soğuk cüzdanını birçok adrese böldüğü ve özel anahtarlarını İsviçre’de bulunan özel kasasında sakladığı iddia ediliyor. Bununla birlikte borsanın sıcak cüzdanında çok karmaşık ve sofistike bir sistem kullandığı, bu şekilde cüzdanlara olan erişimin son derece kontrollü olduğu belirtiliyor.

Chain.info, şu anda Coinbase’in cüzdan güvenliği ve gizliliği konusunda en iyi platform olduğunun altını çiziyor. Hem gözetimci hem de bir borsa olarak faliyet gösteren Coinbase, ABD pazarına odaklanan en eski borsalardan biri ve şimdiye dek saldırıya uğramamış olması ve cüzdanlarını kontrol edişi bakımından Bitcoin’in en büyük koruyucusu olarak gösterilmesi yanlış olmayacaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner