Yükleniyor...

Coinbase Raporu: SEC Onaylı ETF Yakında Gelebilir

Dünyanın en büyük kripto varlık işlem platformlarından Coinbase'in yayınladığı GFM (Küresel Fon Yönetimi) raporuna göre, SEC'in bir yıl içinde bir ETF'yi onaylaması bekleniyor.

coinbase sec etf

Dünyanın en büyük kripto varlık işlem platformlarından Coinbase’in yayınladığı GFM (Küresel Fon Yönetimi) raporuna göre, SEC’in bir yıl içinde bir ETF’yi onaylaması bekleniyor. Buna göre raporda kurumsal yatırımcıların kripto para fonu pazarındaki genişlemeyi desteklemeye devam etmesi gerektiği ifade ediliyor.

2021’de yaşananlara bakıldığında en az iki önemli çıkarım var. Mevcut veriler ve geleceğe bakış: Birincisi, kripto fon piyasası istikrarlı bir hızla büyümeye devam etse bile, ileriye dönük önemli bir büyüme için hala yer var; diğeri ise ETF’ler bugün fon piyasasının sadece küçük bir bölümünü oluştururken, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun ABD için bir kripto ETF’yi onaylaması için talep sıkıntısı yok gibi görünüyor.

Ciddi Bir Yükseliş Var

Coinbase tarafından yayınlanan ve Crypto Fund Research’ten alınan verilere atıfta bulunan 2021 Küresel Fon Yönetimi (GFM) raporuna göre küresel kripto fonlarının toplam sayısı son beş yılda şaşırtıcı bir şekilde %800 oranında arttı. (CFR). Büyük ölçüde 2017-18 arasında VC ve kripto hedge fonlarının piyasaya sürülmesinden kaynaklanan bu genişleme, toplam kripto fonlarının toplam AUM’sini 2019-20’den yılda neredeyse 2 katına çıkardı ve sonunda toplam varlıkları 36 milyar doları aştı.

Aslında, CFR tarafından yayınlanan 2021 1. Çeyrek Kripto Fonu Raporuna göre, 2021 yılının ilk çeyreği itibarıyla küresel piyasada bulunan 835 kripto para fonunun 426’sı VC fonu ve 386’sı hedge fonuydu.

Rapora göre kaydedilen fonların sadece %5’i 100 milyon dolardan fazlasını yönetiyor. Başka bir deyişle, kripto fonları nispeten küçük kalıyor; ancak CFR verilerine göre 100 milyon dolardan az yöneten fonların sayısı azalmaya devam ediyor.

Kripto Fonları Nasıl Büyüyecek?

Coinbase’in raporuna göre kripto fonlarının büyümesi ve değer kazanması 2 noktaya bağlı. İlki Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerinin olgunlaşması ve tutarlı bir şekilde istikrarlı performans sağladıkça kurumsal yatırımcılardan para akışlarının gelmesi. İkincisi ise ise ETF’lerin ABD kripto fon piyasasına girişi.

Birçok piyasa gözlemcisi arasında, bir kripto ETF’nin ABD’de 2021 veya 2022’de düzenleyici onayı alacağına dair güven yüksek. Coinbase raporda şu ifadeleri kullandı:

“Kanada’nın Bitcoin ETF’lerini onaylamasının, kriptoyu finansal ortama tam olarak sokma girişimlerinin bir parçası olarak başka yerlerdeki düzenleyicileri dürteceğine inanıyoruz. Bu perakende ve kurumsal yatırımcılar için alana daha güvenli bir yol sunarak sektöre piyasa gözetimi, gözetim ve denetim gereklilikleri getirecek.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner