Yükleniyor...

Coinbase, Yüzde 51 Saldırısından Sonra ETC’yi Askıya Aldı

Coinbase, ETC ağındaki kötü niyetli bir saldırının ayrıntılarını içeren "Ethereum Classic (ETC) Şu Anda %51 Saldırısı Altında” başlıklı bir blog yazısı yayımladı.

Ethereum Classic 51

Coinbase, ETC ağındaki kötü niyetli bir saldırının ayrıntılarını içeren “Ethereum Classic (ETC) Şu Anda %51 Saldırısı Altında” başlıklı bir blog yazısı yayımladı. Yazıda, 5 Ocak 2019’da Coinbase’in Ethereum Classic Blockchain’inde çift harcamayı içeren derin bir zincir düzenlemesini tespit ettiğini belirtiliyor. Müşteri fonlarını korumak için, borsa anında ETC Blockchain’i ile etkileşimi durdurdu. Borsa, otomatik sistemleri tarafından saldırıya karşı uyarıldı ve sonrasında şirketin mühendisleri saldırıyı onaylamak için çalışma raporu hazırladılar.

1.1 Milyon Dolar Değerinde ETC İşlemi Yapıldı

Coinbase erken veya gereksiz piyasa dengesizliği yaratabilecek bir “yanlış alarm” oluşturmamak için daha önce saldırı ile ilgili analizleri halka açık bir şekilde yayınlamamayı tercih etti. Şirket ayrıca Coinbase’in platformlarını kullanarak ETC göndermeye veya almaya çalışan yatırımcıların söz konusu işlemleri tamamlayamayacaklarına dikkat çekiyor. Olaydan bu yana Coinbase, yaklaşık 1.1 milyon dolar değerinde toplam 219.500 ETC tutarında çifte harcama içeren 12 ek düzenleme tespit ettiğini iddia ediyor.

Borsa, tam bir Blockchain analizinin blog gönderisinin kapsamının ötesinde olduğunu, çift harcama işlemlerini yapan adreslerine, adreslerden gelen/gidenlerin tarihçesine, zaman damgası gibi bir dizi kaydın ellerinde olduklarını kaydediyor. Tüm bu kayıtlar, yüzde 51 saldırısının arkasındaki aktörlere ışık tutabilir. Coinbase şu anda ETC işlemlerinin yeniden etkinleştirilmesinin güvenli olup olmadığını değerlendiriyor ve borsanın Ethereum Classic desteğine ilişkin güncellemeler hakkında müşterilerle iletişim kurulacağı belirtiliyor. Blog gönderisinde Coinbase’in bu çifte harcamanın hedefi olmadığı ve hiçbir fonun kaybedilmediğini belirtiliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner