Yükleniyor...

Dünya Bankası’nın Eski Baş Ekonomisti: Kripto Paralar Bir Masal Hikayesi

Şu anda Estonya Merkez Bankası yöneticisi olan Hansson, kripto paraların masal hikayesi olduğunu söyledi.

Kripto Paralar Balon

Şu anda Estonya Merkez Bankası yöneticisi olan Hansson, kripto paraların masal hikayesi olduğunu söyledi. Hansson, bundan birkaç yıl sonra geri gelerek ve bu tür bir masal hikayesine nasıl inandığımıza şaşıracağız değerlendirmesinde bulundu. Hansson değerlendirmelerini Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenen bir konferansta yaptı.

Yasadışı Faaliyetleri Finanse Etmek için Kullanılabilirler

Dünya Bankası’nın eski baş ekonomisti, düzenleyici otoritelerin yatırımcı koruma konularına odaklanması gerektiğini, aksi taktirde potansiyel olarak ciddi sorunlar olabileceğini belirterek uyarıda bulundu. Diğer geleneksel finansal piyasa uzmanları tarafından ifade edilen endişelere benzer şekilde Hansson, kripto para birimlerinin yasadışı faaliyetleri finanse etmek için kullanılabileceğine dikkat çekti. ECB politika yapıcısına göre, kripto para birimlerini kullanarak yasadışı faaliyetlerde bulunanlar daha büyük geleneksel finans sektöründen de yararlanmaya başlarlarsa finansal istikrar sorunları ortaya çıkabilir.

Estonya’nın finansal bekçisi, kripto ile ilgili hizmetler sunan firmaları ülke ekonomisine potansiyel bir risk olarak değerlendirdiklerini çünkü para aklama amacıyla kullanılabileceklerini söyledi. Kasım 2018’de Estonya’daki düzenleyiciler geçtiğimiz yıl 900’den fazla kripto lisansı verdiler. Bu lisansların yaklaşık 500’ü yerel kripto para birimlerine verildi ve kripto cüzdanı servis sağlayıcılarına yaklaşık 440 lisans verildi.  Özellikle Hansson kripto paralarla ile ilgili olumsuz görüşlerini ifade eden tek ECB yetkilisi değil. ECB’nin bir yönetim kurulu üyesi olan Benoit Coeure, (2018 Kasım ortalarında) Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerinin 2008 mali krizinin doğurduğu bir şey olduğu görüşünde.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner