Yükleniyor...

Dünyanın En Güvenlikli Kripto Para Borsaları Belli Oldu

Kripto analiz web sitesi IcoRating.

Kripto Para Borsaları

Kripto analiz web sitesi IcoRating.com tarafından 135 kripto para borsası üzerinden yapılan güvenlik denetimi raporunda ilginç bulgular yer alıyor. A+ ila C arasında sınıflandırma skalada, hiçbir borsa en üst puan derecesine ulaşamazken, sadece iki borsa A ve 19 borsa A- puan alabildi. İlk beş sırada yer alan borsalar Kraken, Cobinhood, Poloniex, BitMEX ve Bitfinex oldu. Güvenlik denetimi puanlandırmasında Coinbase Pro dokuzuncu sırada yer alırken, HitBTC on üçüncü sırada yer alabilirdi. Özellikle, Binance (CoinMarketCap’in verilerine göre günlük işlem hacmi bakımından bir numaralı borsa) listede 34. sırada yer alabildi. Aynı zamanda dikkat çekici olan Gemini’nin sıralaması oldu. Dev kripto para borsası 84. sıraya yerleşebildi.

Derecelendirme Parametreleri

Rapor hazırlanırken borsaların güvenlik seviyesinin ölçülebilmesi adına dört parametre ele alındı. Bunlar, kullanıcı güvenliği, etki alanı ve kayıt güvenliği, web güvenliği ve hizmet reddi (DoS) koruması. Kullanıcı güvenliği kategorisi, borsa kodunun denetlenmesi, zayıf parolaların reddedilmesi standardı ve iki faktörlü kimlik doğrulamanın mevcudiyeti ile ölçüldü. Etki alanı güvenliği, borsa sahiplerinin ve çalışanlarının sitelere nasıl eriştikleri, erişimleri yoluyla güvenliği sağlamak için bir dizi koruma varlığı ile ölçüldü. Borsaların sadece yüzde üçü IcoRating tarafından belirlenen tüm etki alanı güvenlik kriterlerini karşılayabildi.

Web güvenliği, bir dizi genel yüksek güvenlik standardı varlığının kontrol edilmesinin yanı sıra, Heartbleed hatası, tıklatma koruması, HTTPS protokolünü kullanarak zorunlu bağlantı yönlendirmesinin yapılması ve diğer kontroller gibi bilinen istismarlardan korunma ile ölçüldü. Borsaların yalnızca yüzde 37’sinin HTTPS bağlantılarını zorladığı görüldü. Kraken bu kategorinin bir numarası oldu. DoS koruması borsaların en iyi performans gösterdiği kategoriydi ve borsaların yüzde 74’ü bu tip bir saldırıya karşı son derece korunaklı olduğunu ortaya koydu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner