Yükleniyor...

Coinbase BitLicense ile İlgili Açıklama Yayınladı

BitLicense ile ilgili Bitcoin endüstrisinin önde gelen şirketleri ve kuruluşlarından açıklamalar yapılmaya devam ediyor.

coinbase bitlicense1

BitLicense ile ilgili Bitcoin endüstrisinin önde gelen şirketleri ve kuruluşlarından açıklamalar yapılmaya devam ediyor. Bitcoin Çin borsasının liderlerinin yayınladığı ortak bildiriden sonra, son olarak Xapo CEO’su Wences Casares de düzenlemeler ile ilgili büyük tepki göstermiş ve Xapo blog sayfasında bir açıklama yapmıştı.

Şimdi de Coinbase, NYDFS’nin kamuoyuna sunduğu BitLicense düzenlemeleri ile açıklama yayınladı.

Coinbase, BitLicense düzenlemeleri ile ilgili düşüncesini belirtti.

Coinbase blog sayfasında yayınlandığı üzere, şirket BitLicense ile ilgili özet olarak şu düşünceler içerisinde:

  • Bizce BitLicense, mevcut para transferi düzenlemelerinin kopyası şeklinde ve bu, dijital para birimlerinin geleceği için en uygun form.
  • Teklifteki kayıt altına alma ve para aklamayı önleme adına getirilen gereklilikler, Bitcoin ve kriptoparaların esas faydasını ve inovasyonlarını elemine edecektir.
  • Sanal para hakkındaki düzenlemeler şu aşamada, finansal kullanım olmayan vakaları ve kullanıcıların Bitcoinlerini depolamayan şirketleri düzenleme kapsamı dışında tutmalıdır.

Coinbase’e göre, BitLicense mevcut para transferi düzenlemeleri ile bir çok noktada örtüşmekte ve BitLicense bu ortamda gereksiz bir düzenleme olarak görülmekte. Aynı zamanda sanal para düzenlemeleri ve sanal para ile iş yapan şirketlerin denetimi, mevcut para transferi düzenlemeleri kapsamında geliştirilmeli.

Bitcoin açık kaynaklı bir protokol olması ile birlikte, tüm dünya tarafından erişilebilir ve geliştirilebilir bir kaynak sunuyor. Bu şekilde uluslararası platformlardaki bir çok geliştirici, Bitcoin ve kriptoparalar ile ilgili çözümler geliştirebilmekte ve bunları kullanıcılara sunabilmekte. Ancak BitLicense düzenlemeleri, bu çözümlerin finansal departmana “kullanıcı ismi”, “hesap numarası”, “açık adres” ve benzeri bir çok bilgiyi sunmasını zorunlu kıldığından, şirketlerin yaptıkları işler zora sokuluyor.

BitLicense düzenlemeleri, Coinbase’e göre sadece kullanıcılarının Bitcoinlerini depolayan ve bu konuda kullanıcılara güvence vermesi gereken şirketlere uygulanmalı. Bitcoin ve kriptoparalar ile iş yapmasına rağmen, çoğu girişim kullanıcıları adına Bitcoin ve kriptopara depolamamakta ve düzenlemenin gereklilikleri bu şirketlerin işlerini zora sokabilmekte.

Son kısımda NYDFS’nin düzenleme çalışmalarını takdir eden Coinbase, New York hükümetine sunduğu kapsamlı metni paylaşıyor. Coinbase’in NYDFS’ye gönderdiği orjinal metine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner