Yükleniyor...

CoinMarketCap (CMC) Verileri Güvenilir mi?

Kripto para analisti Mati Greenspan, günümüzde sıklıkla takip edilen CoinMarketCap (CMC) platformu verileri ile alakalı açıklamalarda bulundu.

CoinMarketCap CMC Verileri Güvenilir mi

Kripto para analisti Mati Greenspan, günümüzde sıklıkla takip edilen CoinMarketCap (CMC) platformu verileri ile alakalı açıklamalarda bulundu. Greenspan, “wash trading”den bahsederek, “Sanırım bu iş biraz @CoinMarketCap’in dışına çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Bildiğiniz gibi wash trading, hayali işlemleri ifade etmek için kullanılan bir kavram. Bu yöntemle, bir yatırımcının piyasada yanıltıcı, yapay bir faaliyet oluşturması mümkün. Kısacası bu yönteme manipülasyon da diyebiliriz. İşte hal böyle olunca CoinMarketCap gibi platformlarda yer alan verilerin büyük kısmı wash tradingden kaynaklanıyor olabilir. Bu da analistlere göre bu platformları takip eden kullanıcıların yanılma ihtimallerinin olduğunu anlamına geliyor.

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Greenspan, “Rapor edilen 24 saatlik Tether hacmi, toplam pazarın yaklaşık 5 katıdır. Bu sayılara inanırsak, dolaşımdaki tüm BCH’lerin yüzde 30’u, EOS’ların yüzde 66’sı ve tüm Litecoin’lerin yüzde 93’ü bugün işlem görüyor ”dedi.

Coinmarketcap Bir Çözüm Planlıyor

CoinMarketCap’in bir kişinin yapay olarak hacimleri şişirme amacıyla ticaret yaptığı washing trading konusunda bilinçli olduğu ifade ediliyor. Araştırmalar, kripto para borsalarının dörtte üçünün hacimlerinin büyük çoğunluğunu sahte olduğunu söylüyor. CMC, borsa işlemlerini hacimden ziyade “likidite” denilen yeni bir metrikte sıralayarak bununla mücadele etmeyi planlıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner