Yükleniyor...

CoinShares CSO’su Meltem Demirörs: Bitcoin’e Yatırım Yapmamak Riskli

Dijital varlık yatırım şirketi CoinShares'in Strateji Sorumlusu (CSO) Meltem Demirörs, 21 Aralık Pazartesi günü CNBC ile yaptığı röportajda Bitcoin hakkındaki görüşlerini paylaştı.

coinshares csosu meltem demirors bitcoine yatirim yapmamak riskli 1

Dijital varlık yatırım şirketi CoinShares’in Strateji Sorumlusu (CSO) Meltem Demirörs, 21 Aralık Pazartesi günü CNBC ile yaptığı röportajda Bitcoin hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Demirörs, CoinShares’e katılmadan önce, Digital Currency Group’un kurulmasına ve büyümesine yardımcı oldu. Dünyanın en büyük şirketlerinden sermaye topladı ve 120 şirket ve 4 yan kuruluştan oluşan bir portföyü yönetti.

Demirors, Bitcoin ile ilgili açıklamalarını CNBC’nin “Squawk Box Asia” isimli programında yaptı. Demirors, konuşmasına Bitcoin’in bu yıl bu kadar iyi performans göstermesine neden şaşırmadığını açıklayarak başladı:

“Sektörde olan birçoğumuz için beklenmedik bir durum değil. Son dokuz ayda, hükümetler COVID-19’a ve bunun sonucunda ortaya çıkan ekonomik krize tepki verirken, dünya çapında muazzam miktarlarda para basıldığını gördük. Tesla hakkında sohbet ediyorduk. Biliyorsun, Tesla’nın kesinlikle çok büyük bir yükselişi vardı. S&P 500 tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşıyor. Tüm bunlar bir salgının ortasında gerçekleşiyor. İnsanlar sanat eserleri topluyor. Ev fiyatlarında rekorlar görüyoruz. Yani sermaye bir köşede duruyor. Sadece konuşlandırılmayı bekleyen beş trilyon dolar var ve bunun bir şeye akması gerekiyor.”

Söz konusu sermaye hakkında konuşan Demirors şunları söyledi:

“Yatırımcılar, getirilerin negatif seyrettiği bu yeni dünyada yatırım yollarını ararken, Bitcoin’in bu sermaye akışının gerçekleşeceği birincil varlıklardan biri olacağına şiddetle inanıyorum. Önümüzdeki en az birkaç yıl için sabit gelirin sıfır olduğunu görüyoruz ve bazı önemli hisse senetlerinde ve hatta insanların tarihsel olarak yatırım yaptıkları emtiaların bazılarında büyüme göremiyoruz.”

Daha sonra, Demirors’e bazı yatırımcıların KYC düzenlemeleri ve volatilite hakkında sahip olabileceği endişeler soruldu. CoinShares CSO’su şu cevabı verdi:

“Aslında, 2020’de Bitcoin’i çevreleyen volatalite hikayesinin biraz geliştiğini düşünüyorum çünkü diğer her şey daha değişken hale geldi. Dolayısıyla, mevcut ortamda, Bitcoin geçmişte olduğundan daha az volatil ve hisse senedi piyasasındaki astronomik yükselişe bakarsak, Bitcoin’in yükselişi aslında o kadar sert görünmüyor. Bitcoin ile Tesla’yı yan yana koyarsak Tesla bu yıl %600’ün üzerinde artış yaşadı. Bitcoin ise bu yıl yaklaşık %130 arttı. İnsanların volatilite konusundaki beklentileri değişti ve dahası, son iki yılda endüstrinin çok olgunlaştığını ve geliştiğini düşünüyorum.”

Bitcoin’e Yatırım Yapmamak Riskli

Bankaların son zamanlarda bu alana yöneldiğini dile getiren Demirors, şunları söyledi:

“Ayrıca, büyük yatırım bankaları, büyük bankalar son iki yıldır bu alana bakıyor. Eğitim alıyorlar. Konuyla ilgili araştırma yazıları yazıyorlar ve şimdi dünyanın tüm büyük yatırım şirketlerinin CIO’ları çıkıyor ve açıkça Bitcoin’in önümüzdeki yıllarda yatırım/tahsis için harika bir seçenek olduğunu söylüyorlar. Bu yüzden, bakış açısında muazzam bir değişim gördüğümüzü düşünüyorum. Eskiden Bitcoin’e yatırım yapmak kariyer riskiydi; şimdi, Bitcoin’e yatırım yapmamak bir kariyer riskidir. Dolayısıyla, dünya son dokuz ayda kesinlikle çok değişti.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner