Yükleniyor...

ConsenSys, Kullanıcı Verilerini Topladığını Açıkladı

Ethereum yazılım firması ConsenSys, Infura'yı Metamask'ta bir RPC olarak kullanırken kullanıcıların verilerinin toplandığını açıkladı.

ConsenSys, Hal'ı Satın Aldı

Ethereum yazılım firması ConsenSys, Infura’yı Metamask’ta bir RPC olarak kullanırken kullanıcıların verilerinin toplandığını açıkladı.

Şirket, kullanıcıların IP adresi ve cüzdan bilgileri gibi farklı verilerin toplandığını söyledi. Ethereum Merge’ünde rol oynayan firmalardan olan ConsenSys’ın bu açıklaması Twitter da yankı buldu.

Ethereum Yazılım Firması ConsenSys, Kullanıcı Verilerinin Toplandığını Açıkladı

Ethereum birleşmesi arkasındaki firmalardan biri olan ConsenSys yaptığı açıklamada, zincir üstü cüzdan hizmeti MetaMask ile ilgili kullanıcı verilerinin de toplandığını söyledi.  

Açıklama, merkeziyetsiz kripto borsası Uniswap’ın gizlilik politikasında benzer bir güncelleme yapmasından günler sonra geldi. ConsenSys, diğer kimi kullanıcı verileriyle birlikte iletişim bilgileri, profil bilgileri gibi kullanıcı kimliğiyle ilgili bazı verileri topladığına yaptığı açıklamada değindi.

Firma, dijital cüzdan MetaMask’ta varsayılan uzaktan prosedür çağrısı (RPC) sağlayıcısı olan Infura’yı kullanırken, Infura’nın işlemler için kullanıcının IP adresini ve Ethereum cüzdan adresini de toplayacağını sözlerine ekledi. Bir kullanıcı MetaMask’ta farklı bir RPC’ye geçerse finansal veriler toplanmayacak.

Açıklamanın ardından Twitter’da kripto topluluğu bu son güncellemenin kriptonun temel yapı taşlarından biri olan kullanıcı mahremiyetini işgal ettiğinden açıklama hakkındaki memnuniyetsizliklerini dile getirdiler.

Metamask Geliştiricisi ConsenSys, Konuyla İlgili Açıklama Yaptı

Kripto cüzdan platformu Metamask’ın geliştiricisi ConsenSys, eleştirilere ve konuya yönelik bir açıklamada bulundu.

Şirket, tüm kullanıcı gizlilik sözleşmesinin dilini 23 Kasım‘da güncellediklerini aktardı. Bu yakın tarihli güncellemeyle birlikte, kullanıcılarına gerekli tüm bilgileri verdiğinin altını çizdi.

Metamask geliştiricisi eleştirilere, “Son olarak, Gizlilik Politikamızda yer alan Kişisel Bilgilerin Kullanımı bölümünde belirtildiği gibi, kullanıcı gizliliğine ve aldığımız sınırlı kullanıcı verilerinin korunmasına yönelik taahhüdümüzü netleştirmek istedik.” yanıtını verdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner