Yükleniyor...

Corona Virüsü Şimdi de Bitcoin Madencilik Çiftliklerini Vurdu!

Tüm dünyada büyük endişeye neden olan corona virüsü salgınında resmi kaynaklara göre 28.

Coronavirus Çinli Bitcoin Madencilerini Vurdu Kapanan Çiftlikler BTC Fiyatını Etkiler Mi

Tüm dünyada büyük endişeye neden olan corona virüsü salgınında resmi kaynaklara göre 28.000 kişi etkilendi. Çin’de sosyal hayatı durma noktasına getiren saldın Bitcoin madencilerini de etkilemeye başladı.

Madencilik Çiftlikleri Zorla Kapatılıyor

Önde gelen Bitcoin madencilik havuzu BTC.Top’un kurucusu Jiang Zhuoer, Salı günü yaptığı açıklamada çiftliklerin zorla kapatıldığını duyurdu. Gelişme kripto piyasasında büyük şoka neden olurken, salgının geldiği boyutu net bir şekilde gözler önüne seriyor.

coronavirus bitcoin

Geçen ay bazı madencilerle görüşmeler yapılmış ve salgının madencilik faaliyetleri için herhangi bir soruna neden olup olmadığı araştırılması yapılmıştı. Araştırmada madencilik çiftliklerinin salgının yoğun olarak görüldüğü bölgelerden uzakta olması sebebiyle herhangi bir problemin oluşmayacağı düşünülüyordu ki salgının hızla yayılmasından dolayı madencilik çiftlikleri önlem amaçlı kapatılmaya başlandı.

Zhuoer, kapatılan tesisin madencilik çiftliklerinden sadece biri olduğunu söyledi, ancak diğer tesislerin de kapanabileceğinden endişe duyduğunu ifade etti:

Eğer böyle devam ederse, insanlar hastalığa yakalanmasa bile çoğu yoksulluktan ve açlıktan ölecek.

Madencilik Tesislerinin Yüzde 65’i Çin’de

Madencilik yapılmak için kullanılan ve kapatılan fabrikanın tam olarak nerede olduğu tam olarak bilinmese de virüsün ilk görüldüğü Wuhan’da herhangi bir madencilik çiftliğinin bulunmadığı biliniyor.

Bitcoin madencilik operasyonlarını etkileyebilecek bu ve bunun gibi vakaların sayısının artması hashrate’in düşmesine sebep olabilir. Bitcoin’in hashrate’in tahmini yüzde 65’inin Çin’in kontrolünde olduğu düşünülürse ve madencilik çiftlikleri zorla kapatılmaya devam ederse, işlem sürelerinde dalgalanmalar yaşanabilir.

Öte yandan Bitcoin’in hashrate artmaya devam ediyor ve en büyük kripto para biriminin fiyatı 10.000 dolara dayanmış durumda. Her ne kadar büyük oranda kontrol Çin’de olsa da başka ülkelerde de madencilik yapıldığı için potansiyel olarak bu eğilimin devam etme ihtimali bulunuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner