Yükleniyor...

Coronavirüs Haberleri Bitcoin’i (BTC) 9.500 Doların Altına Düşürdü!

Coronavirüs, başta Avrupa, Japonya ve Güney Kore'de yayılmaya devam ederken borsalar bu duruma aşağı yönlü tepki gösteriyor.

Bitcoin Temel Destek Seviyesini Olumsuz Yönde Test Ediyor Coronavirüs BTC Fiyatini Etkileyebilir Mi

Coronavirüs, başta Avrupa, Japonya ve Güney Kore’de yayılmaya devam ederken borsalar bu duruma aşağı yönlü tepki gösteriyor. Birçok yatırımcı şimdi Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerinin yaşadığı mevcut fiyat düşüşünün coronavirüsle ilişkisinin olup olmadığını sorguluyor. Bununla birlikte, yazım sırasında en büyük kripto para artık kritik destek seviyesi 9.500 doların altında işlem görüyor.

Coronavirüs Etkisi

2020’nin ilk zamanlarında kripto piyasası yükseliş trendindeydi. Bazı kripto para birimleri, tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkarken, Bitcoin Eylül 2019’dan bu yana en yüksek fiyat seviyesi olan 10.500 dolara kadar çıktı.

Dünya genelinde coronavirüs vakalarının sayısı arttıkça borsalar büyük kayıplar veriyor. Örneğin, Milano’ya yakın bazı bölgelerdeki coronavirüs vakalarının sayısının artması ve ölümlerin meydana gelmesi Milano borsasının %5’in üzerinde değer kaybetmesine neden oldu.

Avrupa FTSE MIB piyasa endeksi Pazartesi günü %5,4 düştükten sonra Salı günü %0,7 daha düştü. Bu düşüşler son üç yılda görülen en büyük kayıplar olarak kayda geçerken, Dow Jones Borsası Endüstri Endeksi, 24 Şubat’ta 1000 puan düşerek iki yılın en kötü gününü gördü.

Coronavirüs, Bitcoin Fiyatını Etkileyebilir Mi?

Bitcoin ve diğer varlıklar arasındaki temel fark, herhangi bir makro varlıkla ilişkilendirilmemesidir. Bu, coronavirüsün veya bir salgının en azından ilk aylarındayken Bitcoin’in düşmesinin veya yükselmesinin bir nedeni olmaması gerektiği anlamına geliyor. Öte yandan benzersiz bir varlık olmasına ve geleneksel piyasalarla aynı şekilde hareket etmeme eğiliminde olan Bitcoin’deki son düşüşler coronavirüs kaynaklı olabilir.

8.800 Dolar Seviyesine Dikkat

Şu anda Bitcoin önemli bir destek seviyesi olarak görülen 9.500 dolar seviyesinin altında işlem görüyor. Destek seviyesinin altına düşülmesiyle aşırı satım baskısına maruz kalan Bitcoin 9.360 dolara kadar geriledi. Analistlere göre boğa tuzağının işlemesi ile oluşan değer kaybı 9.100 dolar seviyesine varan bir geri çekilme ile sonuçlanabilir.

9.100 dolar seviyesinin görülmesinin alım için fırsat oluşturacağını değerlendiren analistler, 8.800 dolar seviyesinin kritik olduğunun altını çiziyorlar. Eğer bu seviyenin de altına düşülecek olursa Bitcoin için resmi olarak tekrar ayı piyasasının başladığından söz edilebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner