Yükleniyor...

Cortex (CTXC) Coin Nedir? Cortex Coin Yorum, Kaç TL?

Cortex, AI algoritmalarının ve AI destekli dApp'lerin yürütülmesini destekleyen halka açık bir blok zinciri altyapısıdır.

Cortex

Cortex, AI algoritmalarının ve AI destekli dApp’lerin yürütülmesini destekleyen halka açık bir blok zinciri altyapısıdır.

Cortex blok zincirinin en önemli teknolojik dönüm noktası, Cortex Sanal Makinesidir (CVM). CVM, Ethereum Sanal Makinesinden (EVM) taşınır ve bu da onu EVM ile geriye dönük uyumlu hale getirir. Ek olarak, AI çıkarımı için ek katmanlar içerir (talimatları çıkar ve deterministik çıkarım motoru). Cortex ayrıca bir İş Kanıtı (PoW) konsensüs mekanizması kullanır.

CTXC jetonu , işlemler ve akıllı sözleşme yürütme ücreti olarak kullanılır . Bir işlem başlatıldığında, madencilere Endorfin ücretleri ( Ethereum gazına eşdeğer ) tahsis edilir ve AI / ML model sağlayıcılarına ödeme yapmak için kullanılır.

Cortex (CTXC) Coin Nedir?

Cortex, AI algoritmalarının ve AI destekli dApp’lerin yürütülmesini destekleyen halka açık bir blok zinciri altyapısıdır . Cortex, AI geliştiricilerinin modellerini blok zincirine yüklemeleri ve akıllı sözleşmelere dahil etmeleri için bir platform sağlar.Cortex, makine öğrenimi çıkarımının her adımını doğrulamak için PoW ağ konsensüsünü kullanır.

Cortex blok zincirinin temel teknolojisi Cortex Sanal Makinesidir (CVM ); CVM, Ethereum Sanal Makinesinden (EVM) taşınır ve AI çıkarımı için eklenen katmanlarla EVM ile geriye dönük uyumludur (talimatları ve deterministik çıkarım motorunu çıkarır). Çıkarsama talimatları, modellerin talimat setleri aracılığıyla akıllı sözleşmelerde çağrılmasına olanak tanır. Synapse adı verilen deterministik çıkarım motoru, farklı bilgi işlem ortamlarında bir AI modelinin tam olarak aynı sonucunu garanti eder ve böylece AI program yürütmeleri üzerinde ağ fikir birliğini mümkün kılar.

CTXC belirteci, işlemler ve akıllı sözleşme yürütmeleri için bir ücret olarak kullanılır. Bir işlem başlatıldığında, Endorfin ücretleri (Ethereum’un Gaz ücretine benzer) yalnızca bloğu tam düğümde paketlemeye yardımcı olan madencilere tahsis edilmez, aynı zamanda AI modeli sağlayıcılarına ödeme yapmak için kullanılır.

Bir sözleşmenin tek bir uygulaması, Endorfin Limiti maksimum Endorfin Fiyatı ücretine neden olacaktır. Genel olarak konuşursak, Endorfinin maliyeti modelin boyutuyla orantılıdır. Sonuç olarak, akıllı sözleşme geliştiricileri, AI geliştiricilerine ödeme yapar ve bunları sürdürürken, AI geliştiricileri, akıllı sözleşme geliştiricilerine daha kaliteli AI modelleri sağlamaya teşvik edilir ve daha iyi ve daha iyi AI modellerinin evrimine yol açan bir ekosistem yaratır. Cortex blok zinciri, yapay zeka geliştiricilerini modellerini paylaşmaya teşvik eden bir tokenomik model oluşturarak yapay zekayı merkezden uzaklaştırabilir.Geleneksel bir uygulamanın AI tarafından geliştirilebildiği her yerde, merkezi olmayan bir uygulama AI tarafından geliştirilebilir. Örneğin, oyunlarda zincir üstü AI, tarafsız hakemler olarak hizmet edebilir (Cortex’te yakın zamanda piyasaya sürülen Digital Clash oyununda olduğu gibi) veya oyun karakterlerini geliştirebilir.

Ekonomi ve Tedarik

Cortex , Şubat 2018’de 60MM CTXC için token başına ~0.53$ oranında gerçekleştirilen Özel Satış yoluyla fon topladı ve toplam token arzının % 20.01’ini satarak toplam 40.000 ETH (~32,00 $ MM) topladı.

Madencilik ödülü, Bitcoin’in yarıya indirgeme programına benzer şekilde her 4 yılda bir yarıya indirilir. Toplam madencilik ödülü 150.000.000 CTXC’dir ve toplam 299.792.458 CTXC üst sınır sağlar. CTXC’nin madencilik süreci 20 yılı aşkın bir sürede gerçekleşecek.

Cortex
Cortex

Cortex (CTXC) Ne İşe Yarar?

Platform, Cortex blok zincirinde yapay zeka akıllı sözleşmeleri sunarak, herhangi bir geliştiricinin akıllı sözleşmelere yapay zeka eklemek için Cortex’i kullanmasını mümkün kılar. Bu, blok zincirindeki akıllı sözleşmeler ve ilgili projeler için potansiyeli önemli ölçüde artırabilir. AI kullanma yeteneği, akıllı sözleşmelerin programcıların tahmin edemeyecekleri de dahil olmak üzere harici sinyallere özerk olarak yanıt vermesini mümkün kılacaktır.

Ek olarak, Cortex’in toplu işbirliğini teşvik etmek için bir teşvik mekanizması vardır. Herkes Cortex’te modeller gönderebilir ve mevcut modelleri optimize edebilir. Modellere katkıda bulunanlar, mümkün olan en iyi çözümleri üretmenin bir yolu olarak herkesin katılmaya teşvik edildiği bir ortam yaratarak ödüller de alır.

Korteksin Bazı Temel Bileşenleri Nelerdir?

Akıllı AI sözleşmesi, kullanıcıların makine öğrenimi programlarını blok zincirinin üzerine yazmasına izin verdiği için Cortex’in çok önemli bir parçasıdır. Ayrıca, bir karmaşıklık katmanı ekleyerek, diğer sözleşmelere bağlı olan bu akıllı AI sözleşmeleri aracılığıyla etkileşimler sunabilirler.

Ek olarak, Cortex’in, şaşırtıcı olmayan bir şekilde Cortex Sanal Makinesi, CVM olarak bilinen bir sanal makinesi vardır. CVM’nin talimat seti, EVM ile tamamen uyumludur ve referans talimat desteği içerir.

Cortex Hangi Gelişmiş Özellikleri İçerir?

Dünyanın her yerinden makine öğrenimi alanında çalışan araştırmacılar, eğitimli ilgili veri modellerini Cortex Akıllı Çıkarım Çerçevesinin depolama katmanına yükleyebilir. Ardından, AI modellerini kullanmak isteyenler, modüller aracılığıyla çıkarımlar yapabilir ve karşılığında bu modüllerin sağlayıcılarına ödeme yapabilir.

Ayrıca Cortex Çıkarım Konsensüs Kriterleri vardır. Bir kullanıcı bir sözleşme ile bir işleme başladığında, tam düğüm akıllı sözleşmenin kodunu yürütmelidir. Normal akıllı sözleşmelerin aksine, Cortex’in AI akıllı sözleşmeleri çıkarım talimatları içerebilir. Çıkarsanan bir sonuç durumunda, tüm düğümler aynı fikirde olmalıdır.

Uzlaşma

Kullanıcılar, zincir dışı eğitim için tasarlanmış gönderim arayüzü sayesinde basit olan Model Gönderme Çerçevesini de takip etmelidir. Bu zincir dışı eğitim, modeller için talimat yorumlayan sanal makineleri içerir. Gönderim çerçevesi, bilgi işlem gücü sağlayıcıları ile algoritmayı sağlayanlar arasında bağlantı kurarak işbirliği ve ticarete izin vermelidir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner