Yükleniyor...

Cosmos (ATOM), Uzun Zamandır Beklenen Özelliğini Etkinleştirdi

Cosmos (ATOM) için uzun zamandır beklenen "Inter-Blockchain Communication" standartı yani IBC etkinleştirildi.

cosmos

Cosmos (ATOM) için uzun zamandır beklenen “Inter-Blockchain Communication” standartı yani IBC etkinleştirildi. Cosmos,bu özellik sayesinde kripto para varlıklarını bağımsız blok zincirleri arasında kolayca aktarılmasını sağlayacak. Blok zincirler arası iletişim protokolü Cosmos’ta hayata geçerek farklı ağların token’larını ve diğer verilerini değiş tokuş etmesini sağlayacak.

Geliştiricilerinin bugün yaptığı duyuruya göre, merakla beklenen Inter-Blockchain Communication (IBC) protokol transferleri Cosmos (ATOM) üzerinde canlı hale getirildi ve kullanıcıların token’larını farklı merkezi olmayan ağlar arasında aktarmalarına izin verdi. Duyuruda, şu ifadeler kullanıldı:

“5 yıllık araştırma ve geliştirmeden sonra, Inter Blockchain Communication, Cosmos Hub’da sunuluyor! Bu, IBC token transferlerini etkinleştiren zincirler arası iletişimi etkinleştirmenin ilk adımıdır – bir zincirden diğerine fungible token’lar göndermenize olanak tanır.”

Bugünden itibaren IBC uyumlu blok zincirleri, token’larını Cosmos Hub’a gönderebilir. Sistem hem değiştirilebilir hem de değiştirilemez (NFT’ler) dijital varlıkları destekler. Geliştiricilere göre, IBC’nin piyasaya sürülmesi, token borsaları ve NFT pazarları gibi birçok yeni yenilikçi uygulamanın kapılarını açıyor. Örneğin, protokol, çok zincirli akıllı sözleşmeler oluşturmak ve mantığını farklı blok zincirleri arasında bölmek için kullanılabilir. Bu sistem sayesinde, diğer blok zincirleri, popüler merkezi olmayan uygulamaları (dapps) birden çok zincire bölerek ölçeklendirme sorunlarını çözebilir.

IBC protokolünün baş geliştiricisi Christopher Goes şunları kaydetti:

“Pek çok farklı blok zincirini bir araya getirmek yeni bir kripto-ekonomik sistem oluşturabilir.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner