Yükleniyor...

Cross-Border Payments (Sınır Ötesi Ödemeler) Nedir?

Cross-Border Payments popülerlik kazanırken, çok sayıda potansiyel kullanıcı için hala oldukça belirsiz görünüyor.

Cross Border Payments Sinir Otesi Odemeler

Cross-Border Payments popülerlik kazanırken, çok sayıda potansiyel kullanıcı için hala oldukça belirsiz görünüyor. Peki, Cross-Border Payments nedir, nasıl çalışır?

Oldukça fazla sayıda işletme ve ticari işletme, coğrafi farklılıklar veya potansiyel müşterilerle ve ödeme yöntemleriyle etkileşimin yetersiz olması veya erişilememesi nedeniyle düşük gelir nedeniyle kapanmıştır. Cross-Border Payments, dil engelleri ve diğer olası sorunlardan bağımsız olarak bölgeler arasında para göndermenin kolay bir yolunu sunar. Pek çok faydası ve dezavantajı vardır. İşte tüm detaylarıyla Cross-Border Payments hakkında bilmeniz gerekenler.

Cross-Border Payments Nedir?

Cross-Border Payments, basitçe, ödeyenin ve alıcının farklı ülkelerde olduğu finansal işlemler olarak tanımlanabilir. Bu finansal işlemler, hem toptan, perakende ödeme hem de insanların eve gönderdiği paraları içeren havalelerden oluşur.

Basitçe söylemek gerekirse, Cross-Border Payments, sınırlar veya ayrı bölgeler arasında ödeme yapmak veya fon transferi yapmak anlamına gelir.

Cross-Border Payments Nasıl Çalışır?

Cross-Border Payments, para birimlerinin geleneksel ve fiziksel transfer modunun kullanımını içermez. Para birimleri kapalı döngü sistemlerdir. Bunun anlamı, fonların ilgili banka hesabına fiziksel olarak yatırılmamasıdır. Daha ziyade, bankalar veya finans kuruluşları yabancı muadilleri için bir hesap sağlarken, yabancı muadilleri de yabancı muadilleri için onlarla bir hesap için karşılık ayırmaktadır.

Bu karşılık gelen hesaplar, ödemelerin döviz cinsinden yapılmasını mümkün kılmaktadır. Bu nedenle, sınır ötesi bir ödeme yapılması gerektiğinde, fiziksel para transferleri yapılmaz, sadece bir hesaptan borçlandırılır ve başka bir hesaba yatırılır.

Örneğin, Y Ülkesinde bulunan Banka X ile B Ülkesinde bulunan Banka A arasında yapılan finansal işlemleri ele alalım. Bu nedenle, Banka X’in bir müşteri için ödeme yapması gerektiğinde, Banka X, Banka A’ya müşterinin hesabını Banka A’nın bulunduğu yerdeki Banka X’in hesabından kredilendirmesi talimatını verecektir. Bu nedenle Banka X hesabı, müşteriyi Banka A’nın mahallinde alacaklandıracak şekilde borçlandırılırken, Banka X ayrıca Banka A’nın kendi mahallinde tuttuğu hesabı kredilendirir.

Cross-Border Payments Türleri

Sınır Ötesi Mali işlemler aşağıdakileri içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan çeşitli şekillerde yapılabilir:

 • Kredi kartı
 • Banka transferi
 • Alternatif Ödeme Yöntemleri
 • Uluslararası Banka Havalesi
 • Uluslararası ACH
 • Ön Ödemeli Banka Kartları
 • PayPal
 • Paper Checks
 • E-Cüzdanlar (kripto para birimlerinin kullanımı yoluyla)

B2B Cross-Border Payments

Yukarıdaki yöntemler, sınır ötesi ödemenin yapılabileceği yaygın yöntemlerdir. Benzer şekilde, aşağıda listelenen 2 ana Cross-Border Payments türü de vardır:

 • Toptan Cross-Border Payments
 • Perakende Cross-Border Payments

Toptan Cross-Border Payments, genellikle, finansal kurumlar arasında yapılan ödemelere veya fon transferlerine atıfta bulunur. Bu ödemeler, müşterinin faaliyetlerini veya finansal kuruluşun sınır ötesi faaliyetlerini, yani döviz, hisse senedi ve borç ticareti, emtia ve menkul kıymetler, türevler, borçlanma ve borç verme vb. desteklemek amacıyla yapılır.

Finansal olmayan kuruluşlar arasındaki toptan para transferleri, şirketin likiditesini desteklemek için bağlı kuruluşlar arasında fon transferini, nakit yönetimini içeren şirket için ticari işlemleri ve finansal hizmetleri desteklemek içindir. Ayrıca hükümetler, toptan satış piyasaları aracılığıyla diğer hükümetler ve yabancı işletmelerle büyük işlemler gerçekleştirir.

Öte yandan, perakende Cross-Border Payments, bireyler ve işletmeler arasında, yani bireylerden işletmelere, bireylerden bireye ve işletmelerden işletmeye yapılan ödemeler veya fon transferleri olarak tanımlanabilir.

Popüler Bölgesel Ödeme Seçenekleri

Sınır ötesi işlemler, kişinin bulunduğu bölgeye bağlı olacaktır. Konum, orada yaygın olana bağlı olarak kullanılacak ödeme seçeneklerinin türünü belirler. Daha önce bahsedilen ödeme seçeneklerinden herhangi biri aracılığıyla olabilir; Kredi Kartları ve Banka Kartları. Kredi Kartları ve Banka Kartları en yaygın kullanılanları olduğu gibi siz de etkin bir şekilde kullanabilirsiniz.

Doğu Avrupa, Rusya, Latin Amerika, Çin vb. gibi bazı bölgelerde de yaygın olan Alternatif Ödeme Yöntemleri (APM) de vardır. Çin’de, E-cüzdan kullanımı yaygın olarak rağbet görmektedir ve özellikle Avrupa’da milyonlarca gelir elde etmektedir. Rusya ve Doğu Avrupa’daki yerler Web Money’nin eCüzdanını kullanırken, Latin Amerika’da Astro pay gibi ön ödemeli kartlar dikkate alınmaya değer.

O bölgede popüler olmayan ödeme seçeneklerinin kullanılması gelir kaybına neden olabilir. Bu nedenle, bundan kaçınmak için, araziyi iyi anlayan yerel ortakları çekebilir ve ayrıca yerel çevirmenler kiralayarak çok dilli hizmetleri benimseyebilirsiniz.

Kripto Cross-Border Paymentsin Faydaları ve Riskleri

Kripto Cross-Border Payments, güvenli bir cüzdanda tutulan kripto para birimlerinin başka bir bölgedeki başka bir cüzdana aktarılması anlamına gelir. Alıcı hesabına ulaştıktan sonra fiat’a dönüştürüldükten sonra geri çekilebilir.

Kripto Cross-Border Payments, havale yapmanın aksine çok kolay ve daha ucuzdur. Ucuz ve hızlıdırlar ve kara para aklama riskini azaltmaya yardımcı olurlar. Kripto para birimleri aracılığıyla yapılan Cross-Border Payments, havale maliyetinin ortalama %6,5’lik bir ücretten düşürülmesiyle ilgili olarak Birleşmiş Milletler’in 2020 yılına kadar %3 olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin gerçekleştirilmesine yardımcı olur.

Deloitte ayrıca, birçok kripto para birimi platformu artık kullanıcıları doğrulamak için KYC kontrollerini kullandığından, blok zinciri işlemlerinin teröristlerin finansmanını ve kara para aklamayı engellemeye yardımcı olduğunu bildiriyor. Daha da önemlisi banka hesabı olmayan yerleri de kapsıyor; bir finans kuruluşunun bulunmadığı bir coğrafi konum.

Bununla birlikte, kripto Cross-Border Paymentsinin ucuzluğu ve satın alınabilirliği, kullanılan dijital varlığın türüne bağlıdır.

Zamanla, bazı kripto para birimlerinin fiat onramp ve offramp için çok değişken ve elverişsiz olduğu bildirildi. Dahası,blok zinciri teknolojisisıradan bir insanın anlaması için biraz karmaşıktır. Ayrıca, kripto pazarını kapsamlı bir şekilde izlemek mümkün değildir ve bunun nedeni, çeşitli dijital varlıkların mevcut olmasıdır.

Cross-Border Payments için En Popüler Kriptolar

Cross-Border Payments için kullanılan en popüler kripto para birimlerinden bazılarının örnekleri aşağıda vurgulanmıştır. Bunlar:

 • Bitcoin
 • Bitcoin Cash
 • Ethereum
 • Gemini US Dollar
 • Circle USD Coin
 • Stellar-Based Token WRX
 • XRP

Son Sözler

Cross-Border Payments için kullanılabilecek kripto para birimleri, yukarıda vurgulananlarla sınırlı değildir. Bu nedenle, sınırlarınızı genişletmeyi düşünüyorsanız, Cross-Border Paymentsi düşünmenin ve Cross-Border Payments için kullanılabilecek daha fazla kripto para birimiyle sitemizden bulabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner