Yükleniyor...

Cumhurbaşkanı Lukashenko, Belarusluları Yurtdışında Çilek Toplamak Yerine Ülkede Kripto Para Madenciliği Yapmaya Çağırıyor

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, işçilere Polonya ve Almanya'daki düşük ücretli tarım işlerine girmek için göç etmek yerine kendi ülkelerinde kalmalarını tavsiye etti.

belarus kripto para madenciligi

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, işçilere Polonya ve Almanya’daki düşük ücretli tarım işlerine girmek için göç etmek yerine kendi ülkelerinde kalmalarını tavsiye etti. Belarus lideri, Belarus’ta kripto para madenciliğine güç sağlamak için yeterli elektrik olduğuna dikkat çekerek alternatif bir gelir kaynağına işaret etti.

Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, dünyanın en büyük potas gübresi üreticilerinden biri olan devlete ait JSC Belaruskali’deki bir toplantıda, çalışanları mevcut fazla elektriği kripto para birimi madenciliği için kullanmaya çağırdı. Devlet başkanı, Belaruslu işçilerin tarım işleri dışında yurtdışında istenmediğini de belirtti.

“Anlamalıyız ki bizi hiçbir yerde istemiyorlar.”

Lukashenko, Polonya ve Almanya’nın çilek çiftliklerinde misafir işçilerin “kıvrandığını” söyledi.

Belarus lideri, güney Gomel bölgesindeki bir kasaba olan Pietrykaw’ı ziyaret etti ve burada bir maden ve işleme tesisinin açılış törenine katıldı. Başkan konuşmasında, bölgede çok sayıda boş sanayi sitesi bulunduğunu belirterek, dinleyicilerini mevcut alanı ve bol enerjiyi örneğin seralar inşa etmek için kullanmaya çağırdı. Sonra ekledi:

“Elektrikle ilgili bir şeyler yaratın. Mesela, kripto para birimini madenciliğine başlayın. Ülkede yeterince elektrik var.”

Belarus, Mart 2018’de yürürlüğe giren bir cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile madencilik de dahil olmak üzere kripto ile ilgili ticari faaliyetleri yasallaştırdı. Nisan 2019’da Alexander Lukashenko, Litvanya sınırındaki Grodno bölgesindeki nükleer santralde Bitcoin çiftliklerinin kurulabileceğini söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner