Yükleniyor...

Dünyaca Ünlü Sanatçı Banksy’nin NFT Eserinin Sahte Olduğu Ortaya Çıktı

Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy'nin resmi internet sitesi üzerinden İngiltere'de bir bilgisayar korsanı, NFT müzayedesi düzenleyerek 244 bin sterline (2 milyon 800 bin TL) sanatçıya ait olmayan sahte NFT eseri sattı.

sahte NFT

Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin resmi internet sitesi üzerinden İngiltere’de bir bilgisayar korsanı, NFT müzayedesi düzenleyerek 244 bin sterline (2 milyon 800 bin TL) sanatçıya ait olmayan sahte NFT eseri sattı.

Dün verdiğimiz haberde Banksy’nin “Great Redistribution of the Climate Change Disaster” başlıklı sanat eseri OpenSea’de 100 ETH‘ye satıldığını aktarmıştık. Bugün ise o NFT’nin sahte olduğu ortaya çıktı.

NFT’yi satın alan ve kandırıldığını dile getiren Banksy hayranı, dünyaca ünlü grafiti sanatçısının ilk NFT’sini satın aldığını düşündüğünü söyledi. İsminin açıklanmasını istemeyen 30’lu yaşlarında olan kişi, Twitter’dan gelen mesajlarla dolandırıldığını fark ettiğini ve özenle hazırlanmış bir dolandırıcılığın kurbanı olduğunu anlattı.

Dolandırılan kişi, Ethereum ile yaptığı ödemede rakiplerinin çok üzerinde bir teklif verdi ve ardından da müzayede hızlıca sona erdi. Kripto varlıklar da dolandırıcıya gitti. Teklifinin hemen kabul edilmesinin ardından NFT’nin sahte olduğunu düşündüğünü söyleyen kişi şöyle konuştu;

“Bilgisayardan da, cep telefonundan da girip kontrol ettim. Ardından ödemeyi yaptım çünkü Banksy’nin sitesindeydi.”

NFT’yi satın alan kişi, bilgisayar korsanının Pazartesi akşamı yaklaşık 5 bin sterlinlik işlem ücreti dışında tüm parayı iade ettiğini söyledi. Alıcı, kendisini ve diğer kişileri Banksy’nin NFT satışı konusunda uyaran kişinin bilgisayar korsanının kendisi olabileceğinden şüpheleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner