Yükleniyor...

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, NFT’ler Hakkında Konuştu

Ankara Üniversitesinde NFT'ye Giriş dersi başlatıldı.

ali thaa koc nft

Ankara Üniversitesinde NFT’ye Giriş dersi başlatıldı. Bu dersin açılışı kapsamında konuşan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, önemli açıklamalarda bulundu.

Koç, derse öncelikle blockchain’den başlanması gerektiğini ifade etti. Daha sonra NFT’lerden bahseden Koç, bu derslerin ve çalışmaların NFT konusunda farkındalık yaratacağını belirtti. Koç şu ifadeleri kullandı:

“Yakın bir zamanda biz de e-devlette blockchain altyapısını kullanacağız. NFT’ye baktığımız zaman kimi zaman bir resim, bir ses, bir tweet görüyoruz. O platformda tek olmasını istediğiniz her şey bir NFT olabilir. NFT’nin Türkiye’de anlaşılması için bu çalışmalar çok yararlı olacaktır. NFT’ler kripto paralarla satılır. Önemli olan günlük hayatımızda nasıl kullanılacağı, iş süreçlerimizi nasıl etkileyeceği, hukuki süreç. Bu anlamda yapılacak çok şey var.”

Koç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Elon Musk’a hediye ettiği NFT’den bahsetti:

“Bu NFT’nin önemi bizim için şuydu: Biz ofis olarak yenilikçi teknolojileri gençlerimize sevdirmek istiyoruz. Bu anlamda bir dijital sergi yaptık. Çocuklardan dijital resim alıp kolaj haline getirdik ve bunu NFT haline getirdik. Gençlerin resimlerini NFT yaptık. İlkokuldaki arkadaşlarımızın bir cüzdanı NFT’si var. NFT yapmak zor mu? Esasında hayır çok zor değil. Bu iş zor değil.”

Koç ayrıca ders sırasında çekilen bir fotoğrafın NFT haline dönüştürüldüğünü de söyledi.

Koç ders sırasında öğrencilerden, NFT’ye Türkçe isim bulmalarını isterken ayrıca Twitter üzerinden de takipçilerine aynı isteği iletti. Başkan Ali Taha Koç ders sırasında şu ifadeleri kullandı:

“Biz ofis olarak NFT’lerle alakalı olarak çok fazla çalışma yapıyoruz. Dijital kimlik ve akıllı kontratlarla alakalı da çalışmalarımız var. Ama bu zamana kadar NFT’ye Türkçe isim bulamadık.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner