Yükleniyor...

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu’nun Kurulduğunu Duyurdu

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, bugün gerçekleştirdiği açıklamada, Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu'nun kurulduğunu açıkladı.

cumhurbaskanligi dijital

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, bugün gerçekleştirdiği açıklamada, Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu’nun kurulduğunu açıkladı.

Dijital Dönüşüm Ofisi liderliğinde dijital teknolojiler alanında akademi, kamu ve sanayi arasında iş birliğini güçlendirmesi planlanan yeni platform ile ilgili protokol, Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri ile birlikte bugün imzalandı.

 Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi, protokolü imzalayan üniversiteler oldu.

İmza töreninde söz alan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, platformun ülkemizde bir ilk olduğunu vurgulayarak yenilikçi teknolojilerde kamu, akademi ve özel sektör arasında iş birliklerini güçlendireceğini ifade etti.

Bu hamleyle birlikte dijitalleşme sürecinin hızlanacağına dikkat eden Koç, yapay zekâ, veri bilimi, siber güvenlik, robotik ve bunlarla ilişkili teknolojilerde iş birliğinin güçleneceğinin altını çizdi.

Koç, ilerleyen dönemlerde bu iş birliği içerisinde daha fazla üniversitenin de dahil olacağını belirtti:

“Program; kamu ve özel sektörün ihtiyaçlarına yönelik yerli teknolojik çözümlerin geliştirilmesi, kamu ve özel sektördeki insan kaynağının sahip olduğu ileri dijital becerilerin geliştirilmesi adına kısa / uzun dönemli eğitim programlarının hayata geçirilmesi, dijital ekonominin gelecekte oluşturacağı fırsatlardan en yüksek verimle faydalanılması adına strateji ve politika çalışmalarının desteklenmesi, uluslararası iş birlikleri ile hizmet kapsamının genişletilmesi ve çeşitlendirilmesi gibi pek çok fayda sağlayacaktır.”

Başkan Koç, yakın zamanda Dijital Avrupa Programı’nın da imzalanacağın söyleyerek, bu katılımın dijital teknolojiler alanında ülkemizdeki nitelikli insan kaynağının geliştirilmesine de önemli katkıları olacağını vurguladı:

“Dijital Avrupa Programı (DAP); özellikle yapay zekâ, yüksek başarımlı hesaplama ve veri analitiği alanlarında kritik dijital altyapıların kurulması açısından ülkemizdeki yerel ekosistemi destekleyecek. Ülkemizden paydaşların katılım sağlayacağı projelerin, dijital teknolojiler alanında nitelikli insan kaynağının geliştirilmesine de önemli katkıları olacaktır”

Koç, Dijital Avrupa Programı kapsamında Avrupa Dijital İnovasyon Merkezleri’nin (ADİM) de meydana getirileceğini belirtti.

Türkiye’de bir ilk olan Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu protokolünü imzalamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, platformun dijitalleşme hususunda kilit bir rol üstleneceği ifade etti:

“Ülkemizde dijital dönüşüm ekosisteminin sürdürülebilir bir yapıda geliştirilmesi noktasında Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu kilit bir rol üstlenecek. Bu çalışmalar, aynı zamanda dijitalin yüzyılı olan Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu da destekleyecek ve inşasına yardımcı olacaktır”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner