Yükleniyor...

Danimarka, Saxo Bank’a Kripto Yaptırımı Uyguladı

Danimarka Mali Denetleme Otoritesi, Saxo Bank'tan kripto varlıklarını elden çıkarmasını talep etti.

saxo bank kripto

Danimarka Mali Denetleme Otoritesi, Saxo Bank‘tan kripto varlıklarını elden çıkarmasını talep etti.

Danimarka merkezli bankacılık kuruluşu Saxo Bank, ülkenin düzenleyicisinin radarına girdi. Banka, Danimarka Mali Denetleme Otoritesi‘nden kripto varlıkları elinden çıkarmasına yönelik bir talimat aldı.

Danimarka Mali Denetleme Otoritesi, mevcut düzenlemeler ışığında bankaların yan iş olarak kripto faaliyetlerinde bulunmasının yasal olmadığını belirtti.

Danimarka Merkezli Saxo Bank’a Kripto Ayarı

Danimarka merkezli Saxo Bank, ülkenin düzenleyici kurumundan talimat aldı. Bu talimata göre banka, kripto varlıklarından kurtulmak zorunda kalacak.

Danimarka Mali Denetleme Otoritesi, bankaların kripto faaliyetinde bulunmasına karşı net bir tavır sergiledi. Düzenleyici kurum, Saxo Bank hamlesinden sonra şu açıklamalarda bulundu;

Saxo Bank A/S’nin kendi hesabına kripto varlık alım satımı, diğer finansal ürünlerin arzı ile bağlantılı riskleri karşılamak için gerçekleştirilmiştir. Ancak bu, faaliyetin kendi başına Danimarka finans kurumları için izin verilmediği gerçeğini değiştirmez.

Düzenleyici kurum bu tarz faaliyetlerin izinli ve yasal süreçler içerisinde devam ettirilmesini gerekli buluyor. Bu nedenle Danimarka Mali Denetleme Otoritesi, Saxo Bank’ın elindeki kripto varlıklardan kurtulması gerektiğini belirtti.

Ayrıca, Avrupa Birliği’nde onaylanan MiCA‘dan sonra Danimarka’da henüz gelişme yaşanmadı. Kripto faaliyetlerinin düzenlenmediği Danimarka‘da, MiCA’nın 30 Aralık 2024‘ten sonra yürürlüğe girmesi bekleniliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner