Yükleniyor...

Dark Web’de 1.4 Milyar Dolardan Fazla Para, Bitcoin (BTC) İle Aklandı

Blockchain güvenlik şirketi olan Peckshield, 2020 yılı içerisindeki, hem çevrimdışı hem çevrimiçi verileri harmanlayarak bir rapor sundu.

dark web bitcoin

Blockchain güvenlik şirketi olan Peckshield, 2020 yılı içerisindeki, hem çevrimdışı hem çevrimiçi verileri harmanlayarak bir rapor sundu.

50 milyondan fazla kripto para cüzdanını takibe alan şirketin yaptığı açıklamaya göre, 2020 yılı içerisinde 1.4 milyar dolardan fazla para, kripto para borsaları aracılığı ile aklandı.

Yapılan araştırmaya göre, karanlık ağda yapılan yasadışı ticaretler aracılığı ile 14720’den fazla Bitcoin’in (BTC) kripto para borsalarına aktarıldığı tespit edildi. Karanlık ağda, hacker saldırıları, kumar, yasa dışı etkinlikler, son zamanlarda sıklıkla kripto paralar aracılığı ile gerçekleşiyor.

Pesckshield’in raporuna göre, yasa dışı yollardan elde edilen kripto paraların en çok aktarıldığı ilk on borsa: Huobi, Binance, Okex, ZB, Gate.io, Bitmex, Luno, HaoBTC, Bithum ve Coinbase.

Bitcoin gibi kripto paraların izlenmesi eskisi kadar zor değil ancak, gizlilik odaklı kripto paralar ve merkeziyetsiz borsalar sayesinde, kripto paraların anonimleştirilmesi daha kolay bir hâl aldı. Devletlerin en çok karşı çıktığı nokta da burası. Bu yasadışı fonlar izlenemiyor ve bu sayede birçok kişi haksız ve yasadışı kazanç elde ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner