Yükleniyor...

Dark Web’de Bitcoin (BTC) Kullanımı Artıyor

Kripto para piyasası özellikle yasa dışı işlem yapan kullanıcılar için bulunmaz bir fırsat olarak görülüyor.

darkwebde bitcoin kullanim orani artiyor

Kripto para piyasası özellikle yasa dışı işlem yapan kullanıcılar için bulunmaz bir fırsat olarak görülüyor. Bu sebepten dolayı da karanlık ağda Bitcoin’in (BTC) geliri her geçen gün artış gösteriyor.

Bitfury tarafından çıkarılan ve blockchain analizi sağlayan bir ürün olan Crystal, borsalara ve diğer cüzdanlara giriş çıkış yapan kripto paralar hakkında net veriler sağlıyor. Bu şekilde tam şeffaflık üzerine kurulmuş dağıtılmış defter teknolojisi sayesinde, yapılan işlemler, göndericiler ve alıcılar hakkında ayrıntılar tespit edilebiliyor.

Bitcoin’de yer alan kriptografi adresler, davranışlar ve borsalara bağlı hesaplar iyi bir analizden geçirildikten sonra, kripto paraya sahte bir anonimlik katmanı eklenmeden önce orijinal sahibine ait izler tespit edilebiliyor.

Bitfury tarafından sağlanan verilere göre, 2020 yılının ilk çeyreğinde işlem gören toplam Bitcoin sayısı yıldan yıla azalmasına rağmen, karanlık ağda yer alan satıcılara gönderilen gerçek Bitcoin değerinde %65 artış söz konusu.

Verilere göre, karanlık ağda yer alan satıcılara yılın ilk çeyreğinde toplamda 47.000 BTC transferi gerçekleşti. Bitcoin sayısında yer alan azalma ise, kullanıcıların özellikle son zamanlarda, işlem ayrıntılarını gizlemekte daha başarılı olan Monero gibi altcoinleri tercih etmesi olarak gösteriliyor.

Altcoinler genel anlamda her geçen gün, özellikle karanlık ağda popülerliğini arttırsalar da, Bitcoin genel kullanım açısından halen liderliğini koruyor.

Devlet kurumları ve kolluk kuvvetleri, blockchain işlemlerini izleme konusunda her geçen gün daha da tecrübe elde ediyorlar. Bu tecrübeler doğrultusunda da yasa dışı işlemler eskiye göre daha kolay tespit edilebiliyor. Özellikle de Crystal gibi şirketler hem kolluk kuvvetlerine hem de vergi idarelerini bu konuda ciddi yardım sağlıyorlar.

Bununla birlikte zaman geçtikçe bu konu üzerine tecrübe kazanan kısım sadece kolluk kuvvetleri değil. Diğer bir yandan işlemlerini BTC üzerinden gerçekleştiren suçlular da daha karmaşık yapılar tercih ederek, Bitcoin’in gizliliğini arttırmayı başarıyorlar.

Bitcoin’i takip etmekte kullanılan en etkili yol, borsalara gönderilen Bitcoin’ler olarak görülüyor. Kullanıcılar varlıklarını her hangi bir borsaya göndermedikleri sürece genel anlamda gizliliklerini kontrol altında tutabiliyorlar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner