Yükleniyor...

MANA Coin Nedir? MANA Coin Yorum ve Geleceği 2022

Decentraland, ortak bir sanal dünyayı işletmek için küresel bir kullanıcı ağını teşvik etmeyi amaçlayan Ethereum üzerinde çalışan bir yazılımdır.

decentraland main

Decentraland, ortak bir sanal dünyayı işletmek için küresel bir kullanıcı ağını teşvik etmeyi amaçlayan Ethereum üzerinde çalışan bir yazılımdır. İşte Decentraland (MANA) nedir sorusu hakkında detaylar

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Decentraland, blockchain teknolojisine dayalı bir sanal dünya ve topluluktur. Kullanıcılar araziler, sanat eserleri ve Benzersiz Tokenlar (NFT) geliştirir ve bunlara sahip olur. Üyeler aynı zamanda platformun Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonunda (DAO) katılımcı da olur. Decentraland bir DAO olmasıyla topluluğuna projenin yönetişimine katılma gücü verir. Decentraland’in yerel para birimi MANA’dır ve tüm oyun içi varlıklar Ethereum blockchaini üzerindedir.

Decentraland (MANA) Coin Nedir?

Decentraland kullanıcıları, bu sanal dünyada keşfederken, etkileşim kurarken ve oyun oynarken dijital gayrimenkul alıp satabilir. Zamanla platform, etkileşimli uygulamalar, dünya içi ödemeler ve kullanıcılar için eşler arası iletişim uygulamak üzere gelişti. 

Decentraland’deki operasyonları iki farklı türde token yönetir.

Bunlar:

  • LAND: Dijital gayrimenkulü temsil eden arazi parsellerinin sahipliğini tanımlamak için kullanılan, değiştirilemez bir belirteç (NFT).
  • MANA: LAND satın alımlarının yanı sıra Decentraland’da kullanılan sanal mal ve hizmetleri kolaylaştıran bir kripto para birimi.

Decentraland yazılımındaki değişiklikler, MANA’ya sahip olan katılımcıların politika güncellemeleri, arazi ihaleleri ve yeni gelişmeler için sübvansiyonlar konusunda oy kullanmalarına olanak tanıyan  bir dizi blok zinciri tabanlı akıllı bağlantı aracılığıyla yürürlüğe girer.

Decentraland’ı Kim Yarattı?

Decentraland yazılımının geliştirilmesinin arkasındaki kuruluş olan Decentraland Vakfı, 2015 yılında Esteban Ordano ve Ariel Meilich tarafından kuruldu.

Decentraland ekibi, 2017 yılında gelecekteki operasyonlarını finanse etmek için 86.206 eter (o zamanlar yaklaşık 26 milyon dolar) toplayan bir İlk Para Teklifi (ICO) düzenledi. İlk token arzının %20’sini elinde tutan Vakıf, fikri mülkiyet haklarını elinde bulundurur ve Decentraland web sitesini sürdürür.

Platformunu başlatmadan önce, Decentraland, projenin yönetimini kullanıcılarına devretmek için merkezi olmayan bir özerk organizasyon (DAO) başlattı. Ayrıca kurucu ekip, Decentraland’ın akıllı sözleşmesini kontrol eden özel anahtarın yok edildiğini iddia ediyor.

Decentraland Nasıl Çalışır?

Decentraland uygulaması, LAND belirteçleri tarafından tanımlanan gayrimenkul parsellerini izlemek için oluşturulmuştur. 

Yazılım, bu dijital arazinin sahipliğini izlemek için Ethereum blok zincirinden yararlanır ve kullanıcıların ekosistemiyle etkileşime geçmek için MANA jetonunu bir Ethereum cüzdanında tutmasını gerektirir. 

Ayrıca geliştiriciler, sanal gayrimenkullerinde deneyimlenen animasyon ve etkileşimleri tasarlayarak Decentraland platformunda yenilik yapmakta özgürdürler.

Mimari

Decentraland, Ethereum akıllı sözleşmeleri kullanılarak oluşturulmuş birçok katmanlı bileşene sahiptir.

Konsensüs katmanı, arazi parsellerinin sahipliğini izleyen bir defter tutar. LAND’ın her bir parselinin sanal dünyada benzersiz bir koordinatı, bir sahibi ve parsel içindeki içeriği temsil eden bir açıklama dosyasına referansı vardır.

İçerik katmanı, her bir pakette ne olduğunu kontrol eder ve bunları işlemek için gereken çeşitli dosyaları içerir:

  • İçerik Dosyaları: Tüm statik ses ve görsellere atıfta bulunur
  • Komut Dosyaları: Başvurulan içeriğin yerleşimini ve davranışını tanımlama
  • Etkileşim Tanımı: El hareketi, sesli sohbet ve mesajlaşma gibi eşler arası etkileşimler.

Son olarak, gerçek zamanlı katman, sesli sohbet ve mesajlaşma dahil olmak üzere kullanıcı avatarları aracılığıyla Decentraland içindeki sosyal etkileşimleri kolaylaştırır.

Pazar Yeri ve Oluşturucu

Oyun ortamının dışında, Decentraland ekibi, kullanıcıların sahneleri inşa etmek için erişebilecekleri bir sürükle ve bırak editörüyle birlikte bir pazar yeri yayınladı.

Pazar yeri, katılımcıların MANA cinsinden fiyatlandırılan LAND tokenlerini yönetmesine ve değiştirmesine olanak tanır. Sahipler, paketler ve giyilebilir cihazlar ve benzersiz adlar gibi diğer oyun içi öğeleri işlemek veya aktarmak için pazarı kullanabilir. 

Tüm işlemler Ethereum cüzdanları arasında halledilir ve bu nedenle Ethereum ağı tarafından doğrulanır ve blok zincirinde oturum açılır.

Decentraland’ın inşaat araçları, sahiplerine LAND parsellerinde benzersiz bir deneyim oluşturma yetkisi verir. Etkileşimli sahneler, geliştiricilerin özelleştirme kitaplıklarına ve ödeme uygulamalarına erişebileceği düzenleme aracı aracılığıyla tasarlanmıştır. 

1 CxXigWyAuXGvRcw2deTKGg
Decentraland

MANA Neden Değerlidir?

MANA, Decentraland’ın sanal dünyasında hayati bir rol oynar ve ekosistem içindeki işlemler ve yazılımının yönetimine katılmak için kullanılabilir.

Örneğin, MANA’ya sahip olmak, kullanıcıların avatarlarını özelleştirerek, diğer kullanıcılarla etkileşimde bulunarak ve meta veri deposunu keşfederek platformla etkileşime girmesine de olanak tanır. 

Ayrıca, MANA’ya sahip olmak, kullanıcılara platformu geliştirmek için politika güncellemeleri, ARAZİ açık artırmaları ve sübvansiyonlar üzerinde oy kullanma olanağı verir. 

LAND açık artırmaya çıkarıldığında, parselleri satın almak için kullanılan MANA jetonları yakılır veya dolaşımdan kaldırılır, bu da MANA arzını deflasyonist hale getirir. Bu, platform yeni kullanıcılarla büyüdükçe belirteç değeri üzerinde baskı oluşturabilir.

Neden MANA’yı Kullanmalısınız?

Kullanıcılar, Decentraland’i özelleştirilebilir ve paylaşılan bir sanal gerçeklik alanı olarak çekici bulabilirler.

Decentraland ekosistemi, gerçek hayattaki mal ve hizmetlerle takas edilebilecek, parasal değeri olan oyun içi para birimi kazanmak isteyen oyuncular için de ilgi çekici olabilir. 

Yatırımcılar, sanal gerçekliğin geleceğine ve dünyanın her yerinden kullanıcıları birbirine bağlama yeteneğine inanmaları halinde portföylerine MANA’yı eklemeye çalışabilirler. 

Decentraland’ın Artıları

Benzersiz dijital mülkiyet hakları

Decentraland, kullanıcılara benzersiz, kıt ve merkezi bir otoritenin kısıtlamaları olmaksızın oyunlaştırılmış bir deneyim sunar. Kullanıcılar, deneyimlerini yaratmanın kontrolü altındadır ve oluşturulan değerden yararlanır. Adem-i merkeziyetçiliği sağlamak için akıllı sözleşmeler, kullanıcıların değişikliklere oy verebileceği merkezi olmayan özerk bir organizasyon tarafından yönetilir. Kullanıcılar, meta veri tabanındaki koleksiyonlarının gerçekten sahibidir. 

2021’de güçlü ivme

MANA’nın oynaklığı, keskin yükseliş ve düşüşlerinde işlem yaparak kâr etme fırsatları da sunar.

En büyük sanal arazi satışı

Çevrimiçi yatırım platformu Republic’in bir bölümü olan Republic Realm, Decentraland’da 913.228.28 $ karşılığında 259 parsel sanal arazi satın aldı. Bu tek işlem, Decentraland tarihindeki en büyük LAND alımıdır. Toplam MANA arzından 1.295.000 jetonu kaldırdı.

Gelecekte daha fazla ARSA alımları ile daha fazla MANA piyasadan çekilecektir. Bu, MANA’nın dolaşımdaki arzını azaltırken, satın alınabilecek token sayısını da azaltacaktır. Kıtlık, MANA fiyatını tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkarabilir.

Önde gelen kurumsal yatırımcılar 

17 Mart 2021 Çarşamba günü, en büyük dijital para birimi varlık yöneticisi olan Grayscale Investments, dört yeni dijital para birimi yatırım ortaklığıyla birlikte Grayscale Decentraland Trust’ı başlattı. Grayscale şu anda yönetim altında 14,8 milyon dolarlık MANA varlığına sahip. Daha da etkileyici olanı, yatırım getirisi (ROI) %218,73’tür. 

Bu sayılar kamu malıdır ve diğer kurumsal yatırımcıları belirteci seçmeye teşvik edebilir. İyi kurulmuş şirketler tarafından yapılan büyük yatırımlar genellikle varlık fiyatının etkili itici güçleridir ve uzun vadede MANA’yı destekleyebilir. 

Digital Coin Price, MANA’nın yıl sonuna kadar 1,22 dolardan ve 2028’e kadar 3,54 dolardan işlem görebileceğini tahmin ediyor .

Büyüme alanı olan değerleme

Çok sayıda araç nedeniyle, yazılım mühendisi ve geliştiriciler, giderek artan sayıda etkileşimli 3D oyun ve uygulama geliştiriyor. Decentraland (MANA), Chiliz (CHZ) ve Enjin Coin’den (ENJ) sonra NFT kripto alım satım varlıklarının piyasa değerlemesinde üçüncü sırada yer alıyor. 

MANA, birçok tüccar tarafından gerçek değerinden daha düşük bir fiyatla işlem görüyor . Bu, MANA tokenini, piyasa değeri ile gerçek değer arasındaki boşluktan yararlanabilen değer yatırımcıları için iyi bir yatırım yapar. 

MANA satın almak için pek çok iyi neden olsa da, bunu yapmanın risklerini akılda tutmak önemlidir.

Decentraland’ın Eksileri

Düzenleyici Riskler

Kripto para birimi alanının geri kalanında olduğu gibi, düzenleme fiyatlandırmayı olumsuz etkileyebilir. Kripto para birimleri, gelecekte bürokratik gerekliliklere veya kripto para birimlerinin ticaretinde bir sınıra dönüşebilecek olan düzenleyicilerin artan ilgisini çekmiştir.

NFT ve sanal dünya alanlarında sert rekabet

Decentraland, aynı zamanda bir NFT pazarı olduğu için hızla büyüyor. Ancak, NFT alanındaki tek oyuncu değil. Axie Infinity (AXS), Crypterium (CRPT) ve Algorand (ALGO) gibi pazar yerleri, Decentraland’e paraları için bir şans veriyor. Örneğin, piyasa değerlemesinde Decentraland, AXS ve ENJ’yi hala takip ediyor.

Sanal gerçeklik alanı da büyüyor, NEOLAND ve High Fidelity gibi diğer sanal dünyalar kripto piyasası pastasından bir dilim için rekabet ediyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x