Yükleniyor...

Decred (DCR) Nedir?

Decred (DCR) blokzincir teknolojisinden faydalanan bir kripto para projesidir.

Decred DCR nedir

Decred (DCR) blokzincir teknolojisinden faydalanan bir kripto para projesidir. Decred ekibinin gündemine aldığı konuların başında ağın yönetimi, topluluk etkileşimi ve sürdürülebilir fonlama planları yer alır. Decred projesinin web sayfasına yer alan tanıtıcı evraklara göre, ekip kelimenin tam anlamıyla topluluğun yönettiği bir ağın hayalini kurmaktadır. Buna göre Decred topluluğu protokolü ilgilendiren bütün işlemlerin ve değişikliklerin onaylamasını kendisi yapacak. Lider kripto para Bitcoin’in (BTC) çizdiği yol, görünüşe bakılırsa Decred ekibini bir hayli etkilemiş. Bu içerik boyunca Decred platformundan ve kripto para ekosistemine kazandırdıklarından bahsedeceğiz. Elbette bunu yaparken platformun kripto parası DCR coin’lere ilişkin birtakım verilere de değineceğiz.

Decred Nedir?

Decred (DCR) kripto para piyasasındaki en eski kripto para birimlerinden biridir. Decred ekibi orijinal kripto para Bitcoin’in (BTC) açık kaynak kodunu kopyaladı. Bu kodu geliştiren ekip birtakım değişiklikler uygulayarak kripto para ekosistemine katkıda bulunmak istedi. Decred sayesinde daha güçlü bir kripto para piyasasının meydana getirilmesi mümkün. Platformun temel hedefleri arasında topluluğun ağı etkili bir biçimde yönetmesinin sağlanması yer alıyor. Ekip tarafından yapılan çalışmalarla topluluğun nasıl yönetime daha fazla dahil edilebileceği sorusunun yanıtı aranıyor. Sonuç olarak ortaya hem BTC ağının orijinal konsensüs algoritması Proof of Work’ten faydalanan hem de Ethereum’un (ETH) Proof of Stake fikrini benimsemiş bir platform çıktı. Bu duruma hibrit algoritma adı veriliyor. Decred ağında yapılacak her değişikliğin topluluk tarafından oylaması sağlandı. Bu olanak da kripto paraların temel felsefesine uyum gösteren bir özellik olarak dikkat çekiyor.

DCR

Decred ekibi, ağdaki bütün bileşenleri etkili bir şekilde yönetebilmek adına Politeia adlı bir sistemden faydalanıyor. Bu sisteme göre stake sahipleri ağdaki değişimleri oylayabiliyor. Bu değişimlere örnek vermek gerekirse proje fonlaması, yeni teşvikler ve buna benzer her türlü faaliyet söylenebilir. Decred, kelimenin tam anlamıyla topluluğu tarafından yönetilen bir kripto para projesi olarak dikkat çekiyor.

Platformun kendi kripto parası olarak bilinen DCR coin, piyasada işlem gören diğer paralarla rekabet edecek nitelikte. DCR coin’in rakibi olarak Bitcoin (BTC), Dogecoin (DOGE) veya Litecoin (LTC) gibi popüler isimler gösteriliyor. DCR coin borsalarda işlem görerek bu tür rakiplerle yarışmanın yanı sıra Decred ağında gerçekleşen her türlü işlemlerde de aktif bir şekilde kullanılıyor.

Decred (DCR) Ne Zaman Çıktı?

DCR projesi kökleri oldukça eskiye dayanan kripto paralar arasında gösteriliyor. “Tacotime” ve “_ingsoc” takma adlı iki geliştirici tarafından 2013 yılında geliştirilen Decred, “Memcoin2: Proof of Work ve Proof of Stake hibrit kripto parası” adlı bir tanıtıcı evrakla başlatılmıştı. 2014 yılında bu proje açık kaynaklı bir gelişim firması tarafından ele alındı. Sonuç olarak Decred ana ağı 2016 yılında hayata geçti. Başlangıçta toplam token’lerin %8’lik bir kısmının önceden kazıldığını görüyoruz. Bu miktar yaklaşık 1,68 milyar DCR’ye karşılık geliyor. Önceden kazılan bu miktar yarı yarıya oranıyla proje geliştiricileri ve airdrop katılımcıları arasında paylaştırılmıştı. Sözü geçen gelişim firmasının adı ise Company 0. Platformun geliştiricileri arasında blockchain sektörüne şimdiye dek büyük katkıları bulunan ünlü isimlerin de yer aldığı belirtiliyor.

Decred nedir

Decred (DCR) Nasıl Çalışır?

Decred (DCR) platformu lider kripto para Bitcoin’in (BTC) kaynak kodu kopyalanarak geliştirildi. Bu nedenle DCR coin’lerin tıpkı BTC’ninkilere benzer özellikler sergilediği söylenebilir. Ancak Decred ağı daha gelişmiş özelliklere sahip diyebiliriz. Örneğin BTC’nin blok süresi 10 dakikayken bu oran DCR’de yalnızca 5 dakika. BTC’nin madencilik zorluğu her iki haftada bir ayarlanırken DCR’de bu oran 12 saate kadar düşmüş. Öte yandan Bitcoin ağında stake etme özelliği bulunmuyor. Decred ise Proof-of-Stake algoritmasından da faydalandığı için stake’e imkan veriyor. Decred ağı Proof-of-Work ve Proof-of-Stake konsensüs algoritmalarının birleşimi hibrid bir teknolojiden faydalanıyor. Politia ise Decred ekibi tarafından geliştirilmiş bir ağ yönetim sistemi olarak tanımlanıyor. Bu sisteme göre kullanıcılar ağ ve protokol ile ilgili her türlü değişime bizzat kendileri karar veriyor. Bu fikrin BTC’nin temel felsefesiyle doğrudan örtüştüğünü belirtmek yanlış olmaz. Bu sisteme göre yeni fikirler kolayca oylanabiliyor. Çoğunluğun kabul etmesi halinde ise sistemde değişiklik yapılabiliyor.

DRC nedir

Decred (DCR) Fiyatı

Decred coin şimdiye dek 247 dolarlık bir tüm zamanlar rekoruna da imza atmayı başarmıştır. Ekip tarafından web sayfası üzerinde yayımlanan tanıtıcı evraklara göre piyasaya toplamda 21 milyon DCR arz edilecek. Madencilik çalışmalarıyla üretilen kripto paranın şimdiye dek yalnızca yüzde 64’ü kazılmış. Bu miktar 13,4 milyon civarına karşılık geliyor. Yukarıda belirttiğimiz teknik gerçekler altında DCR madencilik faaliyetleri de tüm hızıyla devam ediyor.

Decred bugüne dek en yüksek 247,35 doları görmüştür yani ATH seviyesi 247,35 USD’dir. Coin’in bu fiyatı 17 Nisan 2021 tarihinde kaydedilmiştir. DCR en düşük fiyatı yani ATL seviyesi ise 26 Aralık 2016’da 0,43 USD’dir.

DCR coin güncel fiyatı ise şu şekildedir:

decred

Decred (DCR)

18.17 $

Decred (DCR) Nereden Alınır?

Oldukça uzun yıllardır piyasada varlığını sürdüren DCR coin’ler çok sayıda borsadan temin edilebilir. Bu borsalar arasında Binance, Huobi Global, Bittrex, KuCoin, Gate.io veya Poloniex gibi isimler yer alır. Dünyanın en büyük kripto para borsa platformlarından Binance, DCR coin’ler için toplamda iki adet işlem çifti oluşturmuştur. Bunlar USDT ve BTC ile sağlanmıştır. Buna göre kullanıcılar bu platform üzerinden bu iki kripto parayı kullanarak DCT coin satın alabilirler.

DCR coin alınabilecek kripto para borsaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Binance
 • KuCoin
 • Bittrex
 • Gate.io
 • OKX
 • Bybit
 • Poloniex
 • CoinEx
 • DigiFinex
 • BingX
 • Hotbit

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner