Yükleniyor...

DeFi Çılgınlığında Sona mı Gelindi?

Ethereum tabanlı merkeziyetsiz finans (DeFi) hareketi, fiyat açısından zor bir üç haftayı geride bıraktı.

DeFi Cilginligi

Ethereum tabanlı merkeziyetsiz finans (DeFi) hareketi, fiyat açısından zor bir üç haftayı geride bıraktı.

DeFi protokolünün yönetişim token’ı YFI Eylül ortasına kadar 43.873 dolara fırladı, ancak o zamandan beri değerinde nispeten istikrarlı bir düşüş görüldü. CoinMarketCap’e göre, haberin yazımı sırasında token 15.541 dolardan işlem görüyor.

Kripto para hedge fonu Spartan Capital’in Araştırma Başkanı Jason Choi, yearn.finance’in stablecoin’ler için merkeziyetsiz bir platform olan Curve (CRV) platformundaki bir stablecoin havuzuna bağlı olduğunu söylüyor.

“Bugün, varlıkların yaklaşık %60’ı yCRV kasasında kilitli durumda. Bu ne anlama geliyor? Bu, 220 milyon dolarlık sermayenin Curve Finance’teki stablecoin havuzuna (yPool) dağıtıldığı anlamına geliyor.”

Choi’ye göre yearn.finance’ın sermayesinin büyük bir yüzdesini yCRV kasasına yerleştirmek, YFI’nin yükseliş trendini sürdürme şansına zarar veriyor.

“Şu anda yCRV kasası (220 milyon dolar) y havuzunun kilitli toplam değerinin (TVL) yaklaşık %40’ını (589 milyon $) oluşturuyor. Y havuzu, Curve’deki toplam TVL’nin (1.22 milyar $) %48’ini oluşturur.

Buradaki büyük bir nokta da şu, yCRV kasası baskın bir strateji olduğu sürece daha yüksek bir CRV fiyatı yearn.finance APY’lerine ve dolayısıyla YFI fiyatına fayda sağlayabilir. Ancak yCRV kasası büyüdükçe CRV için daha fazla satış baskısı olacaktır.”

Ek olarak Choi, CRV’nin büyük enflasyon nedeniyle düşüş görünümüne sahip olduğunu ve bunun da böyle devam ettiği sürece YFI’nin genel fiyatını etkileyeceğini vurguluyor.

Kripto para araştırmacısı ve yatırımcısı Choi, bu stratejilerin ötesinde yenilikler yapması ve bu stratejilerden gelir akışlarını yakalaması gerektiğini söylüyor.

Choi, tüm bu noktalarda projeye güvendiğini de sözlerine ekliyor.

DeFi Bir Balon mu?

Son zamanlarda fırtına gibi esen merkeziyetsiz platformlar birçok kişiden alkış toplarken, DeFi token’larının ise ekosisteme zarar verebileceği zikrediliyor. DeFi token’larının balon olduğu görüşünü savunanlara göre, bu token’lar şimdiden kripto para ekosistemine zarar vermeye başladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner