Yükleniyor...

DeFi Market Görülmeyen Seviyelere Genişliyor! Sırada Ne Var?

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) piyasası kilitli fonların 3 milyar doları aşmasından sonra görülmeyen seviyelere ulaştı.

DeFi Market Görülmeyen Seviyelere Genişliyor Sırada Ne Var

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) piyasası kilitli fonların 3 milyar doları aşmasından sonra görülmeyen seviyelere ulaştı. Kullanıcılar, DeFi uygulamaları tarafından sağlanan geniş bir çözüm yelpazesinden yararlanıyor gibi görünüyor ve bu da kilitli fonlarda büyük bir artış oluşturdu. Ayrıca, yatırımlarından geri dönüş arayan çok sayıda kullanıcıyı da cezbetmiştir.

Defi Piyasası Büyümeye Devam Ediyor

DeFi piyasası yakın zamanda kilit altına alınan fonlarda 3 milyar dolara ulaştı. Her gün yeni kullanıcıları kendine çeken bu sektör tarafından oluşturulan yeni bir rekor. DeFi uygulamalarındaki ve çözümlerindeki bu büyümenin arkasındaki nedenlerden biri, verim çiftçiliği (yield farming)ile ilgilidir.

DeFi piyasasının 1 milyar dolara ulaşmasının birkaç yıl sürdüğünü belirtmek gerekir. Bununla birlikte, 1 milyar dolarlık eşik aşıldıktan itibaren işler hızlandı ve piyasa kilitlendi ve sektördeki kullanıcıların yüksek ilgisini gösteren 2 -3 milyar dolarlık kilitli fon oluştu.

DeFi verimi, yatırımcıların kriptolarına ilgi duyabilecekleri ve likidite sağlamak için teşvikler alabilecekleri bir faaliyettir. Kullanıcılar bu uygulamayla, kripto paralarını ödünç verebiliyor ve hizmetleri için pay alıyorlar.

Compound ve Aave (LEND) Çok Fazla İlgi Görüyor

Şu anda, verim çiftçiliğine izin veren en popüler iki proje Compound ve Aave’dir. Bu iki kripto parayla, DeFi piyasasına katılmak için sermayenizi ödünç verebilirsiniz.

Ayrıca, kullanıcıların DeFi piyasasında verim çiftçiliğine başlaması için ek bir teşvik vardır. Bu, Compound tarafından sağlanan COMP kripto para birimi ile ilgilidir. Compound ödünç veren ve ödünç alan kullanıcılara COMP tokenleri verilir. Her COMP tokeni şu anda 159 dolar değerinde ve 406 milyon dolarlık bir piyasa hacmine sahip.

Tabii ki, buradaki risk, DeFi platformunun bir hatayı istismar ettikten sonra büyük bir saldırı yaşayacağıdır. Başka bir risk, ek bir faiz olarak alabilecekleri tokenlerin değerli varlıklar yerine sadece değersiz tokenler olabileceği ile ilgilidir.

Mevcut cılgınlık sonunda İlk Para Teklifi (ICO) dönemine benzer hale gelirse, bu tokenlerin çoğunun %90’dan fazla düştüğünü ve kullanıcılar için değersiz hale geldiğini görebiliriz.

Şu anda Maker, DeFi piyasasının %21’ine sahip lider DeFi protokolüdür. Bunu son aylarda büyüyen Compound ve Aave takip ediyor. Synthetic ve Curve FInance’da benze büyüme eğilimi gösteriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner