Yükleniyor...

DeFi Token’ları Neden ETH Fiyatından Daha İyi Performans Gösteriyor?

ICO balonu ilk zamanlar Ethereum'u (ETH) 8 dolardan 1.

defi tokenleri ethden daha iyi performans gosteriyor

ICO balonu ilk zamanlar Ethereum’u (ETH) 8 dolardan 1.448 dolara kadar pompalayan bir boğa koşusunu ateşledi. Daha sonra ise DeFi’ın popülerlik kazanması ile birlikte, ETH fiyatı belirli bir aralığa sıkıştı. Bunun en büyük sebebi olarak ise DeFi token’larına olan talep olarak gösteriliyor.

Özellikle son iki ay boyunca DeFi token’ları ciddi bir başarıya imza attı ve geçtiğimiz ay en az %100 kazanç elde ettiler. DeFi kredilendirmesinin de yoğun ilgi görmesi ile birlikte bu yükseliş devamlılığını sürdürdü. Bu noktada piyasa katılımcılarını şaşırtan durum ise, ETH’nin tüm bu süreç ilerlerken sessiz kalması. Çünkü Ethereum, DeFi’ın temel katmanını oluşturuyor. DeFi ile işlem yapabilmek için ETH ile finanse edilen bir Ethereum tarayıcı cüzdanına sahip olmak gerekiyor.

Ethereum’a ilişkin mali protokoller, ETH’ye giderek daha az güvenmeye başladı. İlk zamanlarda MakerDAO tek çalışan protokoldü ve sadece ETH’yi teminat olarak kabul ediyordu. Compund ve Aave gibi para piyasaları ortaya çıkmaya başladığında bile ETH hala DEFi’da hakim teminat biçimiydi. Daha sonra Synthetix’in ETH’yi entegre etmemesi, sadece SNX’e ağ içerisinde teminat olarak izin vermesi ile bu durum değişmeye başladı. Günümüze geldiğimizde ise, stablecoin’ler DeFi’yi kontrol ediyor diyebiliriz.

ETH’nin DeFi’deki rolü, son zamanlarda grafiklerden çıkan gas kullanım oranına bağlı. Bununla birlikte, ETH’nin DeFi üzerindeki rolü tamamen bitmiş değil. Çünkü çoğu DeFi kullanıcısı aynı zamanda bir ETH yatırımcısı olarak biliniyor.

ICO patlaması ise, yatırımcıların ICO’ya yatırım yapmak için ETH satın almaları gerektiğinden, ETH fiyatında %1000’in üzerinde bir artışa sebep oldu. Bu durum ETH üzerinde önemli ve sürekli devam eden bir satın alma baskısı yarattı.

DeFi protokolleri güçlendikçe, ETH muhtemelen DeFi’da yardımcı bir rol oynayacaktır. Ancak ETH’nin fiyatı artmaya başlarsa, yatırımcılar daha fazla varlık ödünç almak için ETH’yi tercih edebilir ve bu sayede ETH, DeFi’daki eski popüler günlerine dönebilir.

ETH 2.0 lansmanına da oldukça kısa bir süre kaldı ve ETH 2.0 ile birlikte, yatırımcılar büyük miktar ETH’den pasif gelir elde etmenin kolay ve güvenilir yoluna sahip olacak. Bu durum da ETH’ye olan talebi ciddi anlamda arttıracaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner