Yükleniyor...

Degen Ne Demek?

Degen kriptoda riskli yatırımlar yapan kişiler için kullanılan bir tabirdir.

degen nedir

Degen kriptoda riskli yatırımlar yapan kişiler için kullanılan bir tabirdir. Açılımı “Degenerate” olan bu kavram “dejenere” anlamına gelir. Degen, tehlikeli yatırımcı tipidir ve bu kişilerin kaybetme olasılığı yüksektir.

Degen Nedir?

Degen, bir kripto para yatırımcısının gerekli özeni göstermeden yani yeterince araştırma yapmadan, sinyallere ve FOMO‘ya kapılarak işlem yapmasını ifade eden bir terimdir. Degen, kelime anlamı olarak ise “degenerated” yani “dejenere olmuş” kelimesinin kısaltılmış halidir.

Degen olarak tanımlanan kişiler, bir kripto varlığı onda değer gördüğü için satın almaz. Kendisinden sonra başkalarının da o varlığa yöneleceğini ve fiyat dalgalanmaları hakkında spekülasyon yapılacağını düşünür.

Aynı zamanda FDV veya TVL gibi metrikleri bilmez ve esasen bu metrikleri umursamaz. Degen kişileri kripto para biriminin yalnızca logosunu sevimli bulduğu veya sloganını beğendiği için bile yatırım yapabilir. Ayrıca ünlü kişilerin söz konusu varlık hakkındaki söylemlerini de aşırı şekilde dikkate alır.

degen

FOMO Nedir?

FOMO kelimesi pişmanlık duyma ya da yanlış seçim yapma korkusu anlamına da gelmektedir. FOMO hissi çeşitli durumlarda oluşabilir. Sosyal medya etkileşimleri ile sınırlı olmayacağı gibi yatırım dünyasında da sıkça yaşanabilen bir kavramdır. FOMO sendromu, sosyal medyadaki gelişmeleri takip edememe endişesi kişileri sürekli telefonlarını ya da teknolojik cihazlarını kontrol etmeye sevk etmektedir.

Yatırım ve ticaret işleri ile ilgilenen kullanıcıların piyasalardaki büyük kaybetme korkuları FOMO olarak nitelendirilmektedir. FOMO, küresel bir etki yerine daha çok bireysel bir etkiye sahiptir. Oldukça değişken grafiklerin hüküm sürdüğü kripto para piyasasında yatırımcılar, sık sık FOMO etkisine kapılırlar. Yatırım yapmak açısından FOMO kişileri mantıksız kararlara ve sonucunda gereksiz kayıplara götürebilmektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner