Yükleniyor...

Shill Nedir? Kripto Shillemek Ne Demek?

Shill, herhangi bir projeyi tanıtmak için para alan ve kripto paranın başarısından maddi çıkarı olan kişiye denmektedir.

shill

Shill, herhangi bir projeyi tanıtmak için para alan ve kripto paranın başarısından maddi çıkarı olan kişiye denmektedir. Çoğu shitcoin, FOMO sürecini devam ettirmek ve değerliymiş izlenimi bırakmak için shill’lenme ihtiyacı duyar. Shill’ler ya satın alınmış trafik yoluyla ya da diğer shill’lerle iş birliği yaparak sosyal medyada geniş kitleler elde etmektedirler.

Shill Nedir?

Shill, bir projeyi tanıtmaya çalışan statü veya itibar sahibi bir kişi tarafından yapılan örtülü reklamdır. Ancak bu reklam her durumda güvenilir ve doğru bir yorum olmayabilir. Aynı zamanda manipülasyona açık bir konum oluşmuş olur.

İngilizce “yem” manasındaki shill sözcüğünün acemice Türkçeleşmiş halidir. Kripto jargonunda, bir coin’in sürekli övülerek fiyatının aşırı yükseltilmesidir.

shill

Kriptoda Shillemek Ne Demek?

Kriptoda shillemek bir kripto para birimini reklam yapacak derecede övmek ve alım yapılması yönünde teşvik yapmaktır. Genelde bu eylemi popüler sosyal medya kullanıcıları, finansal alanda itibari kişiler veya takipçi sayısı fazla olanların yaptığı gözlenir.

Bir kişi aktif olarak bir kripto para birimini gizli bir şekilde onaylıyorsa onu shill’liyor demektir. Shill’leme sonrası ne kadar çok insan o kripto paraya yatırım yaparsa o kadar çok fiyat artışı olacaktır.

Shill’lenmekten Nasıl Kurtulurum?

Birinin sizi ve paranızı bir projeye ikna etmesine izin vermeden önce (ne kadar hevesli olurlarsa olsunlar) aşağıdakileri yaptığınızdan emin olun:

Kendi araştırmanızı yapın (DYOR) ve öznel yorum olmadan aslolan gerçekleri öğrenin.

Projeyi onaylayan kişinin kimlik bilgilerine bakın ve daha önce herhangi bir kripto para itibarı olup olmadığına bakın. Temel ilkeleri dikkate almadan bir projeyi savunurlarsa, bu durum dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir.

Başkalarının etkisinden dolayı YOLO veya FOMO yapmayın. Oynaklık, kripto para biriminin bir parçasıdır ve bir projenin gidişatı cazip görünse de muhtemelen bir düzeltme görecektir.

Şöhret gerçekleri gizlemez ve “ünlü” statüsü gerçek içgörü olduğu anlamına gelmez.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner