Yükleniyor...

Demirors, Dijital Dolar Hakkında Uyarıda Bulundu

Coinshares'in baş strateji sorumlusu Meltem Demirors, dijital para birimlerinin (CBDC), kripto para felsefesiyle zıt olduğunu dile getirdi.

demirors dijital dolar konusunda uyardı

Coinshares’in baş strateji sorumlusu Meltem Demirors, dijital para birimlerinin (CBDC), kripto para felsefesiyle zıt olduğunu dile getirdi.

Demirors, dijital doların merkez bankaları tarafından geliştirildiğini ve Bitcoin gibi diğer kripto para birimleriyle ilişkili olmadığını hatta felsefelerinin de birbirlerine zıt olduğunu belirtti. Konuyla alakalı tweet’ler atan Demirots, dijital dolar hakkında takipçilerine açıklamalarda bulundu. Ona göre bu projeler kripto meraklılarının düşündüklerinden tamamen ‘farklı’. BTC veya ETH’den farklı olarak, dijital dolar tamamen merkezileştirilecek ve hükümet tarafından kontrol edilecek.

İsveç’i Örnek Gösterdi

Demirors, dijital dolar uyarısını insanların bu kavrama takıntılı hale gelmesinden sonra yayınladı. İsveç’in uygulamaya aldığı sistemi örnek gösteren Demirors, İsveç’te insanların sadece yüzde 13’ünün nakit kullandığını buna karşılık ABD’lilerin yüzde 70’inin nakit tercih ettiğini anlattı. Demirors, yeni teknolojiler konusunda İsveç’in ABD’den daha önde olduğunu söyledi. İsveç vatandaşları dijital ekonomilerinin bir parçası olan Swish uygulamasını kullanıyor. Bu uygulama hızlı para transferine izin veriyor ve ücretsiz. Ancak, tüm uygulama kullanıcıları kendi ulusal kimliklerini banka hesaplarıyla ilişkilendirmek zorunda bırakıyor. Sonuçta, kullanıcılar tüm bilgilerini merkezi bir otoriteye vermiş oluyor.

Demirors, dijital ekonomiye dahil olabilmek için kimlik bilgilerinin bankalara verilmesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Dijital ekonomiye dahil olmak için; kimlik bilgisini banka hesabı ile eşleştirmek gerekiyor. Bununla beraber banka hesabını uygulamaya entegre etmek ve telefon numarasını da uygulamaya bağlamak şart.”

İsveç’in uygulamasını örnek gösteren Demirors, dijital doların da bundan farklı olmayacağını dile getirdi. Dijital dolar önerisi geçen ay Demokratlar tarafından Kovid-19 salgınıyla savaşan ABD vatandaşlarına bağışın hızlandırılması için sunuldu. Teklif kabul edilmemesine rağmen, kripto meraklıları bu konseptten ötürü heyecan duydu. Ama Demirors, bunun insanların düşündüğü şey olmadığını söyledi. Dijital para sistemi Blockchain veya kripto para ile ‘ilgili değil’.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner