Yükleniyor...

Deprem Bölgesine Yapılan Kripto Para Bağışlarında Son Durum

6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız 7,7 ve 7,6’lık iki büyük deprem felaketi sonrası 10 ilimiz ağır hasar alırken, depremin şiddeti Suriye ve Lübnan’a kadar hissedildi.

6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız 7,7 ve 7,6’lık iki büyük deprem felaketi sonrası 10 ilimiz ağır hasar alırken, depremin şiddeti Suriye ve Lübnan’a kadar hissedildi. Binlerce vatandaşımızın yaşamını yitirdiği bu felaketin ardından neredeyse tüm dünya ülkeleri Türkiye için tek yürek oldu. 

Depremin yaşandığı ilk günden bu yana dünyanın dört bir yanından birçok kurum, kuruluş ve birey yardım çağrılarını ve bağışlarını AFAD, Ahbap, Kızılay gibi kurum ve kuruluşlar üzerinden deprem bölgelerine iletti. Dünyanın dört bir yanında düzenlenen bu bağış kampanyaları arasında en çok ilgi görenlerden biri de kripto bağış kampanyaları oldu. 

Kripto Topluluğu Tek Yürek Oldu

Web3 Teknolojileri Derneği ve 50’den fazla blok zincir katılımcısının sağladığı imza kampanyası sonrası MASAK ile görüşen Haluk Levent, kripto bağışı amacıyla kripto cüzdan oluşturdu. Ahbap platformunun oluşturduğu kripto cüzdanı sonrası birçok yardım kuruluşu ve düşünce lideri de kripto cüzdan oluşturarak bağış toplamaya başladı.

Bu gelişme sonrası önde gelen kripto varlık platformlarımız Paribu ve BtcTurk, yardım kuruluşlarına bağış yapılabilmesi için kripto para cüzdanları oluşturdu. Kripto bağış cüzdanı açılan kurumlar arasında Ahbap, AFAD, İhtiyaç Haritası, TOG ve Kızılay yer aldı.

Global kripto topluluğundan gelen ilk bağışlar Avalanche, Bitfinex, Tether, OKX, MEXC, Huobi, Bitget, Gate.io, Bybit, BingX, The Sandbox, KuCoin, Icrypex, Bitci, Paribu ve BtcTurk tarafından gerçekleştirildi. Daha sonrasında geniş bir kitleye yayılan bu bağış kampanyasına Uniswap kurucusu Hayden Adams’tan Socios kurucusu Alexandre Dreyfus’a kadar birçok isim destek oldu. Bu projelerin yanında Curve Finance, Waves topluluğu ve adını sayamadığımız birçok kripto topluluğu yer aldı. 

Vitalik Buterin Tepki Çekti 

Yapılan bağışlar arasında en dikkat çeken ve tepki toplayan ise Vitalik Buterin oldu. Türk Ethereum topluluğu, Vitalik Buterin’e ulaşarak kripto para bağışlarının artması yönünde bir adım atmıştı. Buterin’e Türkiye’de yaşanan depremin yarattığı hasarın çok ciddi olduğu yönünde bilgiler verilmiş ve yardım kampanyalarına destek olması istenmişti. Ethereum kurucusu da bu çağrılara sessiz kalmayarak yardımda bulunmuştu fakat yaptığı bağış birçok kişiyi şaşkınlığa uğrattı. Ahbap Derneği’nin kripto bağış hesabına 1 ETH yollayan Buterin, geniş kitleler tarafından tepki çekti. Dünya çapında NFT çalışmalarıyla tanınan Dijital sanatçımız Murat Pak, Vitalik Buterin’in yolladığı 1 ETH’lik bağışı kendisine geri gönderdi. Bu gelişmenin ardından Buterin Ahbap’a 99 ETH, Anka Relief’e 50 ETH olmak üzere iki ayrı bağış daha gerçekleştirdi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner