Yükleniyor...

EGM, “Deprem Yardımı” Temalı 6 Kripto Cüzdanını Kapattı

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), sözde deprem bağışı adı altında oluşturulan yasa dışı altı kripto cüzdanını kapattı.

crypto wallet

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), sözde deprem bağışı adı altında oluşturulan yasa dışı altı kripto cüzdanını kapattı.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Kahramanmaraş merkezli deprem felaketini fırsat bilerek kripto cüzdanı oluşturup, yasa dışı bağış toplayanlara yönelik hamle yaptı. EGM, kripto bağışına gölge düşüren 6 kripto cüzdanını kapattı.

EGM, Deprem Kripto Bağışı Dolandırıcılarına Yönelik Hamle Yaptı

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Kahramanmaraş’ta gerçekleşen ve civar illerde hissedilen depremlerin ardından, sözde deprem bağışı adı altında oluşturulan yasa dışı altı kripto cüzdanını kapattı.

Cüzdanların kapatılma sebebi EGM’nin ifadelerine göre, dondurulan cüzdanların kripto para borsalarına bağlı cüzdanlar olduğu tahmin ediliyor.

Birçok sahte hesabın kendisini STK gibi göstererek yardım topladığı ve kripto bağış kampanyalarını fırsat bilip dolandırıcılık yaptığı bir süredir sosyal medya üzerinden konuşuluyordu. 

EGM tarafından yapılan son açıklamada da sanal devriye faaliyetleri kapsamında depremlerin ardından sosyal medya platformları aracılığıyla yardım çağrısında bulunan şahısların, adres ve lokasyon bilgilerinin tespit edilerek ilgili birimlerle koordinasyon kurulduğu belirtildi. 

Bu kapsamda 15 sosyal medya hesabının deprem yardımı altında para talep ettiği ve 6 kripto varlık cüzdan adresini kullandığı tespit edildi. Bunun üzerine EGM, bu cüzdanların dondurulmasını sağladı ve bu kapsamda 17 kişiyi tutukladı. Bununla beraber, depremzedelere yardım yapmak isteyenlerin iyi niyetlerini suistimal etmek amacıyla oluşturulduğu belirlenen ve oltalama dolandırıcılığına yönelik hazırlanan 46 internet sitesi de kapatıldı. 

EGM tarafından yapılan açıklamada, kapatılan 6 kripto cüzdan adresinin bilgilerine yer verilmedi. Bu cüzdanların hangileri olduğu şu an için merak konusu. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner