Yükleniyor...

Dev Bitcoin ve Kripto Para Borsasına Bir Dava Daha!

BitMEX ve kurucuları, kara para aklama ve piyasa manipülasyonu iddiasıyla başka bir davayla daha karşı karşıya.

Dev Bitcoin ve Kripto Para Borsasina Bir Dava Daha

BitMEX ve kurucuları, kara para aklama ve piyasa manipülasyonu iddiasıyla başka bir davayla daha karşı karşıya.

BitMEX ve kurucuları haraç, kara para aklama ve piyasa manipülasyonunu iddia eden başka bir davayla daha sarsıldı. Moskova’da ikamet eden davacı Dmitry Dolgov, BitMEX’in dahili ticaret masasını doğrudan manipülasyon planlarına katılmakla suçluyor. Davacının avukatı Consensus Law’dan Pavel Pogodin, The Block’a şunları söyledi:

“50 milyon dolarlık cezai tazminat istiyoruz.”

Rusya’nın Moskova kentinde ikamet eden Dmitry Dolgov, davayı Çarşamba günü Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’nde açtı. BitMEX’in ana şirketi olan HDR Global Trading Limited’in, borsanın kurucuları Arthur Hayes, Ben Delo ve Samuel Reed ve diğerlerinin haraççılık faaliyetlerinde bulunduklarını ve bunu kolaylaştırdıklarını, “milyarlarca dolar yasadışı kar elde ettiklerini” iddia ediyor.

Suçlular BitMEX’e Akın Etti

Şikayet, BitMEX ve kurucularının Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından yasal suçlamalarla vurulmasından iki hafta sonra geldi. Ve Mayıs ayında açılan ayrı bir davada, Porto Riko şirketi BMA LLC benzer şekilde BitMEX’i haraççılık, kara para aklama ve piyasa manipülasyonu yapmakla suçladı.

188 sayfalık yeni dava, sanıkların KYC veya kara para aklamayı önleme (AML) gereksinimlerini bildiğini ve “tek bir soru sorulmadan herhangi birinden sınırsız para almayı” kabul ettiğini iddia ediyor. Dava, bu gözetim eksikliği nedeniyle, “bilgisayar korsanları, vergi kaçakçıları, para aklayıcılar, kaçakçılar, uyuşturucu satıcılarının tümü, platformu sıcak parayla dolduran BitMEX’e akın ettiğini” iddia ediyor.

Dolgov’un davası ayrıca “BitMEX’in dahili ticaret masası aracılığıyla ve dolaylı olarak piyasa manipülasyonuna ve kara para aklamaya doğrudan katıldığı ve bunlardan finansal olarak faydalandığını” iddia ediyor ve bunun nasıl gerçekleştiğine dair belirli bir örnek de sunuyor. Dolgov, duruşmada kanıtlanacak bir miktarda “önemli zararlara” uğradığını iddia ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner