Yükleniyor...

Dev Kripto Para Borsası, ABD’li Kurumlara ‘Kripto Para İstihbarat Aracı’ ile Veri Satışı Yapmak İstiyor!

Dev kripto para borsası Coinbase'in geçtiğimiz yıl tartışmalara konu olan Blockchain analitik yazılımı Neutrino’yu satın alarak Coinbase Analytics olarak yeniden markalandırmasının ardından, ABD'nin iki önemli kurumuna veri satışı yapmak istediği ortaya çıktı.

ABD Kripto Para

Dev kripto para borsası Coinbase’in geçtiğimiz yıl tartışmalara konu olan Blockchain analitik yazılımı Neutrino’yu satın alarak Coinbase Analytics olarak yeniden markalandırmasının ardından, ABD’nin iki önemli kurumuna veri satışı yapmak istediği ortaya çıktı. Kamuya açık resmi belgelere göre Coinbase, ABD’nin iki önemli kurumu olan Uyuşturucu ile Mücadele İdaresi (DEA) ve İç Gelir Servisi (IRS) ile görüşme halinde.

Konuyla ilgili belgeler 18 Mayıs ve 21 Nisan tarihlerinde yayınlanırken ilk olarak The Block tarafından bildirildi. Söz konusu belgelerden IRS belgesinde, “[…] Kolluk kuvvetleri geliştikçe ve diğer kripto para birimleri benimsendikçe, suçlular sadece Bitcoin’i değil diğer kripto para birimlerini de kullanmaya başladılar. Coinbase Analytics sadece Bitcoin’in değil, diğer kripto para birimlerinin Blockchain’lerini de izleme şansı veriyor. Ayrıca piyasadaki diğer ürünlere göre sadece kolluk kuvvetlerine özel bazı gelişmiş özellikler de sunuyor.” ifadelerinin yer alıyor olması büyük dikkat çekerken; kurumların hizmet alım süresinin 12 ay olduğu, ürün ve hizmet sunma kaydının 28 Nisan tarihinde aktif olduğu ve 13 Nisan 2021 tarihinde sona ereceği bilgisi yer alıyor.

Öte yandan Coinbase’in ABD hükümetinin sözleşme ödülleri dizini USASpending.gov’a resmi olarak ödüllendirilmediği görülüyor. DEA belgesinde ise satın alım için gereken kaynağın 10 bin dolar ila 250 bin dolar arasında olması gerektiği geçiyor. Yine bu belgede “kripto para istihbarat aracı” olarak nitelenen Coinbase Analytics yazılımından yurt içi ve yurt dışında sanal para birimi adreslerinin anonimliğini deşifre etme ve kimlik tespitinde yararlanılabileceği belirtiliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner