Yükleniyor...

Dijital Çin Yuanıyla İlgili Bilmeniz Gereken 3 Şey!

Çin Merkez Bankası destekli dijital Yuan'la ilgili tartışmalar devam ederken, Çin'in Yuan'a bağlı bir dijital para başlatmaya dönük adımlar attığı artık bilinen bir gerçek.

Dijital Çin Yuanı

Çin Merkez Bankası destekli dijital Yuan’la ilgili tartışmalar devam ederken, Çin’in Yuan’a bağlı bir dijital para başlatmaya dönük adımlar attığı artık bilinen bir gerçek. İşte Çin’in üzerinde çalıştığı ve genel olarak merkez bankası dijital para birimi (CBDC) hakkında bilmeniz gereken üç şey.

Finansal Takip

Çin’de elektronik ödemeler ülkenin sosyo-ekonomik yapısının büyük bir parçası konumunda. Peki durum böyle iken, hemen hemen nakit ödemenin yapılmadığı bir ülkede neden dijital para birimi başlatılır?

Çin Halk Bankası’nın (PBoC) üyelerinden Mu Changchun, yakında piyasaya sürülecek olan CBDC ile insanların kimliklerini dijital paralarını tuttukları cüzdanlarıyla bağlantılı olacağını ifade etti. Bu söylemden yola çıkarak Çinli yetkililerin vatandaşlarının mali işlemlerini izlemeyi hedeflediğini söyleyebiliriz.

Bloomberg’in haberine göre PBOC Başkan Yardımcısı Fan Yifei daha önce CBDC’nin bireyler için günlük işlem değerleri alabileceğini öne sürdü. Ayrıca, ticari bankalar kullanıcılar tarafından dijital para birimi üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin günlük raporlarını da gönderebilecekler.

Sermaye Kontrolü

Facebook’un dijital para hamlesini yapması ve bu kapsamda Libra projesini duyurması sonrası Çin’in dijital Yuan’la ilgili çalışmalarına hız verdi. Pekin, Libra’nın ülkeyi ekonomik olarak etkilemesi potansiyeline karşı Facebook’un dijital parasının ülkede yer edinmesini istemiyor.

ABD Doları gibi ABD’li firmalar ile bir fiat para birimi sepetine bağlanan yetkililerin, Çin’e yönelik önemli Libra girişinin olması durumunda ülkenin sermaye kontrol çabalarının zarar göreceğinden endişe duyuluyor. Bu endişe Çin ile ABD arasındaki mevcut ekonomik savaşın zemininde oluyor.

Libra’nın piyasaya çıkış tarihiyle ilgili net bir tarih verilmiş değil, ancak 2020’nin ilk yarısı işaret ediliyor. Facebook, Libra’sı için İsviçre’de bir ödeme sistemi lisansı almak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Kripto Para Değil, Dijital Para

Çin’in üzerinde çalıştığı CBDC büyük olasılıkla gerçek bir kripto para olmayacak. Eylül ayının başlarında Binance Research raporunda Çin’in dijital Yuanı’nın “iki aşamalı bir sistem” olarak faaliyet göstereceği öngörülmüştü.

Büyük olasılıkla PBoC, her bir dijital Yuan’ı gerçek bir Yuan’a sabitleyecek ve ticari bankalarına dağıtacak. Bu bankalar dijital paranın perakende ödemelerde ilgilenen tüketicilere dağıtılmasından sorumlu olacaklar.

Çin şu anda muazzam bir elektronik perakende ödeme ekosistemine sahip. Bu nedenle CBDC’nin Alipay ve WeChat Pay gibi mevcut seçeneklerle nasıl rekabet edeceği büyük merak konusu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner