Yükleniyor...

Ripple CEO’su XRP Topluluğundan Gelen Tehdite Cevap Verdi

En büyük kripto para birimi Bitcoin yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 175 değer kazandı.

Ripple CEO XRP

En büyük kripto para birimi Bitcoin yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 175 değer kazandı. Bitcoin’in bu performansı karşısında XRP ise yüzde 27 değer kaybetti. En büyük üçüncü kripto para biriminin değer kaybetmesi yatırımcıları kızdırırken, Crypto Bitlord ismiyle bilinen bir kripto para savunucusu Ripple şirketinin yatırımcılara haksızlık ettiğini belirterek bir imza kampanyası başlatmıştı.

Kripto para savunucusunun Ripple’ın faaliyetlerinden dolayı büyük bir eşitsizliğin oluştuğunu öne sürerek artık şirketin kripto para borsalarına ve kurumlara XRP token’ını satmayı durdurması amacıyla başlattığı imza kampanyasını 3.500’den fazla kişi imzalamış durumda.

XRP Arzının Yarısından Fazlası Ripple’ın Elinde

Buna karşın Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Ripple’ın rutin olarak gerçekleştirdiği tezgah üstü XRP satışının fiyatları etkilemediği görüşünde. Garlinghouse, konuyla ilgili olarak CNN’e verdiği röportajda Ripple’ın toplam XRP arzının yarısından fazlasına sahip olduğunu belirtti. Bunu büyük miktarlarda BTC’ye sahip olan Bitcoin balinalarına benzeten Garlinghouse, nihayetinde Ripple’ın XRP fiyatını etkilemeyeceği görüşünde. Garlinghouse açıklamasında şu ifadelere yer veriyor:

“XRP ile kripto piyasasının çoğu arasındaki korelasyonlara veya genellikle altcoin’ler olarak adlandırılan kripto paralarla ilişkilere bakarsanız, çok yüksek derecede bir korelasyon görüyorsunuz.

Ripple, XRP’nin fiyatını balinaların Bitcoin fiyatını kontrol edebileceğinden daha fazla kontrol edemez. Bu piyasada bulunan bazı kripto paralar özellikle de daha düşük bir piyasa değerine sahip olan bazı tokenler insanların manipüle etme riskiyle karşıya karşıya bulunmakta. Ancak XRP işlemlerinden bahsediyorsanız, CoinMarketCap’e göre günlük bir milyar dolarlık işlem bulunuyor. Bu yüzden, kimsenin bu fiyatları değiştirebilecek bir konumda olduğunu sanmıyorum.

Bitcoin’e baktığınızda Bitcoin topluluğunun başında bulunan bazı büyük balinalar var. İçinde bir milyon Bitcoin olan bir cüzdan var. Kimse kimin sahibi olduğunu bilmiyor. XRP topluluğunda, Ripple en büyük sahip konumunda.”

XRP’yi Bir Araç Olarak Kullanıyoruz

XRP’nin ihraççısı Ripple’ın CEO’su, şirketin piyasayı dijital varlıklarla doldurmakla ilgilenmediğini, Ripple’ın XRP ekosisteminin gelişimini finanse etmek için araç olarak XRP’yi kullandığını belirtiyor:

“Belirttiğim husus, XRP ekosisteminin başarısında en çok ilgilenen taraf olduğumuz. Kullanım durumumuza ve XRP ile sorunları nasıl çözeceğimize odaklandık. Heyecanlandığım şeylerden biri, XRP çevresindeki diğer kullanım durumlarına yatırım yapan diğer oyuncuların büyüyen bir ekosistemini görüyor olmamız.

Kısa bir süre önce içerik için mikro ödemeler yapan Coil ile bir ortaklık ilan ettik. Bir dahaki sefer Financial Times’ta bir hikaye okuduğunuzda ve bir ödeme gerçekleştirdiğinizde çok küçük miktarlarda bu işlemin gerçekleştirildiğini okuyacaksınız. Yüksek ücretler zamanımızda çok büyük bir sorun. Coil gibi şirketler bu mikro-ödeme işlemlerinde XRP kullanacaklar.

Yani evet, Ripple bir sürü XRP’ye sahip. XRP’nin başarısı ile çok ilgileniyoruz. Ancak, bize karşı yapılan suçlamaları çok da önemsemiyoruz. Sağlıklı ve başarılı bir ekosistemle açıkça ilgileniyoruz. Aslında emanette sahip olduğumuz XRP’nin çoğunu kilitlemek için adımlar attık. Temel olarak, dokunamayız.”

XRP Ledger’da Fork Mümkün

Crypto Bitlord, Ripple’ın XRP satışlarını durdurmaması durumunda XRP defterini hard fork yapmakla tehdit ediyor. Kimisi bunun mümkün olmadığını söylerken, Garlinghouse XRP Ledger’in açık kaynaklı bir teknoloji olmasından dolayı fork’un mümkün olduğunu belirtiyor:

“İnsanlar fork yapılan teknolojiler hakkında konuşurken, Bitcoin’in birçok kez forka tabi tutulduğunu gördünüz. Bitcoin Cash var, Bitcoin SV, Bitcoin Diamond, hepsini adlandıramıyorum. Bitcoin Blockchain’inin dört ya da beş fork’u var. Bitcoin, belli ki birincil BTC, en kayda değer olanı. Ancak aynı şekilde, insanlar açık kaynaklı bir teknoloji olan XRP’yi alabilirler ve varsayımsal olarak bunu seçtikleri takdirde bunu fork’layabilir.”

Son üç aylık raporunu paylaşan Ripple, ikinci çeyrekte 251.5 milyon dolar değerinde XRP sattığını ve bu çeyrekte daha az satış yapmayı planladığını açıklamıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner