Yükleniyor...

Dijital Euro’da Tarihi Karar Yakın Zamanda Verilecek

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Euro Bölgesi merkez bankalarının bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) geliştirilmesine devam edip etmeme konusunda bir karar vermeye yakın olduklarını öne sürdü.

dijital euro da tarihi karar yakin zamanda verilecek

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Euro Bölgesi merkez bankalarının bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) geliştirilmesine devam edip etmeme konusunda bir karar vermeye yakın olduklarını öne sürdü.

Lagarde Alman Bundesbank’ın dijital dünyada bankacılık ve ödemeler konulu konferansında yaptığı konuşmada; AB’nin dijital ödeme yöntemlerinin geliştirilmesinde geride kalamayacağını savundu.

Avrupa Ödeme Rekabetinde Geride Kaldı

Pandemi dijital yeni normale geçişi hızlandırırken, küresel ölçekte ödemeleri domine etme rekabeti, az sayıda büyük oyuncunun egemenliğine yol açtı. “Avrupa bu rekabette geride kaldı.” diyen Lagarde, Avrupa içindeki ödemeler entegrasyonunun eksikliğinin ilerlemenin önündeki engellerden biri olduğunu vurguladı.

Libra Bir Tehdit Unsuru Oluşturuyor

Bununla birlikte Lagarde, dijital ödemelerin dikkate alınması gereken yeni riskler getirdiğini de savundu. Bunlar arasında, Libra ödeme projesini geliştiren Facebook gibi büyük teknoloji firmaları tarafından ödeme pazarının potansiyel olarak bozulması da yer alıyor. Bu tür gelişmeler, operasyonel dayanıklılığın zayıflamasına ve yasa dışı faaliyetlerin izlenmesinde daha fazla zorluğa yol açabilir.

Lagarde, dijital bir euro sunmanın “Eurosystem’in yeniliğin en ileri noktasında olmasına izin vereceğini” söylerken, ilişkili riskin kapsamlı bir incelemesinin yapılması gerektiğini de belirtiyor.

“Eurosystem şimdiye kadar dijital bir Euro’yu ele alıp almama konusunda bir karar vermedi. Ancak dünyadaki diğer birçok merkez bankası gibi, bunu yapmanın faydalarını, risklerini ve operasyonel zorluklarını araştırıyoruz.” diye ekledi.

“Eurosystem görev gücünün bulgularının önümüzdeki haftalarda kamuoyuna sunulması ve ardından halka açık bir istişare başlatılması bekleniyor.”

ECB başkanı, karar alma sürecinde üç konunun merkezi olacağını ekledi. Bunlar şu şekilde olacak:

  • Merkez Bankası parasına ve banknotlarına erişimin sürdürülmesi,
  • Banka mevduatlarının dijital Euro’ya hızlı geçiş riskini yönetmek,
  • Bir CBDC’nin rekabeti olumsuz etkilememesini sağlamak.

AMB Başkanı Lagarde’ın görüşleri, aynı etkinlikte bir panel tartışması sırasında Fransa Merkez Bankası yöneticisi Francois Villeroy de Galhai tarafından da yinelendi. Avrupa’nın “acil ve stratejik seçimlerle” karşı karşıya olduğunu ve “kollarımızın CBDC konusunda geride kalmasına izin veremeyeceğini” söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner