Yükleniyor...

Dijital varlık fonlarından yüklü çıkış yaşandı!

Geçtiğimiz hafta, dijital varlık fonlarından 59 milyon dolarlık çıkış yaşanırken, kurumsalların tercihi düşüş yönlü Bitcoin (BTC) ürünleri oldu.

dijital varlık fonları

Geçtiğimiz hafta, dijital varlık fonlarından 59 milyon dolarlık çıkış yaşanırken, kurumsalların tercihi düşüş yönlü Bitcoin (BTC) ürünleri oldu.

Grayscale, CoinShares, 21Shares ve ProShares gibi birçok kurumsal yatırımcılar için vadeli ETF ürünü sunuyor. Büyük yatırımcıların tercihi olan bu ürünlerde, geçtiğimiz hafta yüklü çıkışlar yaşandı. CoinShares tarafından paylaşılan verilere göre, geçtiğimiz hafta 59 milyon dolarlık nakit çıkışı yaşandı. Diğer taraftan yatırımcılar, 15 milyon dolarlık kısa Bitcoin işlemi aldılar. Yani kurumsal yatırımcılar, Bitcoin’in düşeceğine yönelik girişimlerde bulundular.

Dijital varlık fonlarından 59 milyon dolarlık çıkış!

CoinShares, haftalık dijital varlık fon raporunu yayınladı. CoinShares, dijital varlık fonlarının Bitcoin tarafındaki geri çekilmeye dikkat çekti. Dijital varlık fonlarından 59 milyon dolarlık para çıkışı yaşandı.

dijital varlık fonu

CoinShares, 59 milyon dolarlık çıkışla birlikte dijital varlıklara duyulan güvenin zayıf kaldığını iletti. En büyük çıkış, ETC Issuance GmbH ürününde yaşandı. Bu dijital varlık fonundan 23 milyon dolarlık çıkış gerçekleşti. CoinShares Digital Securities ise piyasadan ayrışarak 2.4 milyon dolarlık girişe tanıklık etti.

Geçtiğimiz hafta dijital varlık fonlarından 63.3 milyon dolarlık çıkış yaşanırken, 4 milyon dolarlık giriş kayıtlara geçti. Genel görünümde ise ağırlıklı olarak para çıkışının yaşanması dikkat çekti. Bilindiği üzere Bitcoin, geçtiğimiz haftadan beri ayı piyasasının etkisinde hareket ediyor ve altcoin’leri de beraberinde sürüklüyor.

Dijital varlık fonları

Dijital varlık fonlarında en büyük çıkış Bitcoin ürünlerinde yaşandı. CoinShares’in raporuna göre, dijital varlık fonlarının Bitcoin ürününden 68.9 milyon dolarlık çıkış gerçekleşti. Diğer taraftan, kurumsal yatırımcıların ilgisinin kısa Bitcoin ürünlerine kaymasıyla birlikte, 15.2 milyon dolarlık nakit girişi verilere yansıdı. Yatırımcılar, dijital varlık fonlarını ağırlıklı olarak düşen piyasa üzerinde tercih etti.

Ekran Resmi 2023 09 12 13.08.16

Dijital varlık fonlarının en yoğun çıkış yaşadığı ülke ise Almanya oldu. Almanya’dan 20 milyon dolarlık çıkış meydana geldi. Kanada, 17.6 milyon dolarlık nakit çıkışıyla ikinci ülke oldu.

Dijital varlık fonlarında meydana gelen 59.3 milyon dolarlık çıkış, ilk defa yaşanmadı. Bu haftaki sonuç, üst üste dördüncü dijital varlık fon çıkışı olarak kayıtlara geçti. düzenleyici belirsizlikler ve ortaya çıkan piyasa koşulları, dijital varlık fonlarındaki ilgiyi düşürüyor. Diğer taraftan kurumsal şirketler, spot Bitcoin ETF ürünü için bastırmaya devam ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner