Yükleniyor...

Dijital Yuanın Mimarı, CBDC’nin Ethereum Ağı Üzerinde Kurulabileceğini Söyledi

PBOC'nin Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü'nün eski bir direktörü olan Yao Qian, 2021 Uluslararası Finans Forumu'nun (IFF) bahar toplantıları sırasında, merkez bankası dijital para biriminin Ethereum ağında çalışabileceğini iddia etti.

cbdc ethereum

PBOC’nin Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü’nün eski bir direktörü olan Yao Qian, 2021 Uluslararası Finans Forumu’nun (IFF) bahar toplantıları sırasında, merkez bankası dijital para biriminin Ethereum ağında çalışabileceğini iddia etti.

Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC) bilim ve teknoloji denetim bürosu başkanı Yao Qian, operasyonel mimarisi hakkında konuşurken bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) doğrudan Ethereum ağı veya Facebook destekli blok zinciri ödeme sistemi Diem üzerinde çalışabileceğini söyledi:

“Para birimi doğrudan Ethereum ve Diem gibi blok zincir ağlarında çalışır, ardından merkez bankası BaaS hizmetlerini kullanarak merkez bankasının dijital para birimini aracı kullanmadan kullanıcılara doğrudan sağlayabilir.”

Genel olarak Yao, bir CBDC’yi araştırırken ve geliştirirken göz önünde bulundurulması gereken yedi yönü özetledi: Teknik rotası, değer özellikleri, operasyonel mimarisi, faiz tahakkuku, dağıtımı, akıllı sözleşmelerin uygulanması ve düzenleyici konular. Yetkili, dijital para biriminin fiziksel paranın “basit bir simülasyonu” olamayacağını ve bunun akıllı para yaratmak için bir zemin oluşturduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, teknolojinin olgunlaşması gerektiğini iddia ederek akıllı sözleşmelerin güvenlik açıklarına da dikkat çekti.

Mevzuat söz konusu olduğunda, Yao, kullanıcıların gizliliğini korumak ile temel kara para aklamayı önleme ve müşterini tanı (KYC) yönergelerine uyumu sağlamak arasında mükemmel bir denge kurulması çağrısında bulunuyor.

Kripto Baba Olarak Biliniyor

Çin’in “Kripto Babası” olarak adlandırılan kripto meraklısı Yao, blockchain endüstrisindeki en etkili kişilerden biri olarak biliniyor. Eylül 2019’da Mu Changchun gelmeden önce Çin Halk Bankası’nın (PBOC) dijital para araştırma yan kuruluşunun başında bulunuyordu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner