Yükleniyor...

Do Kwon Kimdir?

Do Kwon Terraform Labs kurucu ortağı ve CEO'sudur.

do kwon

Do Kwon Terraform Labs kurucu ortağı ve CEO’sudur. Binance CEO’su CZ’nin açıklamalarının ardından yeniden gündeme gelen Do Kwon, Terra kazasındaki rolüyle ilgili olarak yasal ve sosyal baskıyla karşı karşıyadır. Güney Kore, Singapur ve Amerika Birleşik Devletleri dahil olmak üzere çeşitli yargı bölgelerinden vatandaşlar Kwon’a karşı yasal işlem başlatmışlardır.

Do Kwon Kimdir?

Do Kwon, çöken stabilcoin TerraUSD ve kripto para birimi Luna’nın ana şirketi olan Singapur merkezli Terraform Labs’ın Güney Koreli kurucu ortağı ve CEO’sudur. Kwon, 1991 yılında aynı gün Güney Kore’nin Seul kentinde doğdu. Liseyi Güney Kore’de Daewon Yabancı Dil Lisesi’nde okudu. 2015 yılında Stanford Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri alanında lisans derecesini aldıktan sonra, kısa bir süre hem Microsoft hem de Apple için yazılım mühendisi olarak çalışmaya başladı. Ocak 2016’da Kwon, girişimi Anyfi’yi geliştirmek ve kurmak için Güney Kore’ye döndü.

Ocak 2018’de girişimci Daniel Shin ile birlikte Terraform Labs Pte. Ltd’yi kurdu. Daha sonra 2018’de Terraform Labs, Luna adlı bir kripto para birimi çıkardı. Terraform, 2020’de istikrarlı para birimi TerraUSD’yi (UST) satmaya başladı. Hem UST hem de Luna’yı içeren Terra blokzinciri, verimli bir maliye politikasının yanı sıra esnek bir para politikası oluşturduğu iddia edilen istikrarlı madencilik teşviklerine sahipti. UST stablecoin, nakde sabitlenmiş diğer coin’lerin aksine, yaklaşık 1 dolarlık bir değeri korumak için Luna kaynağına bağlı bir algoritma kullandı. Luna’nın değeri sonunda Nisan 2022’de 116 doların üzerine çıktı.

do kwon 1

Kwon, Terraform Labs’ta geçirdiği süre boyunca Mirror, Prism, Astroport ve Anchor gibi çeşitli blokzincir projelerinde de çalıştı. MIR olarak bilinen Mirror belirteci, Terra ile ilgili merkezi olmayan bir finans platformunda çalışır. MIR, sentetik versiyonların oluşturulmasını ve ticaretini kolaylaştırarak insanların hisse senetleri ve diğer varlıklar üzerindeki mevcut kısıtlamaları göz ardı etmesine olanak tanır.

Mayıs 2022’de kardeş para birimleri Luna ve TerraUSD’nin çöküşünün ardından Terraform Labs, Haziran 2022’de Luna 2.0 adlı yeni bir kripto para biriminin ticaretine başladı. Çökmenin bir sonucu olarak, eleştirmenler tarafından TerraUSD ve Luna artık sırasıyla TerraClassicUSD ve LUNC olarak anılmaktadır.

Do Kwon ve Terra Krizi

SEC, TerraUSD stablecoin’in pazarlanmasının menkul kıymetler ve yatırım ürünlerine ilişkin federal düzenlemeleri ihlal edip etmediğini belirlemek için Haziran 2022’de Terraform Labs hakkında bir soruşturma başlattı. Mayıs 2022’deki çöküşün ardından SEC soruşturması, TerraUSD ve temel algoritmalarının pazarlandığı gibi çalışıp çalışmadığını veya federal yatırımcı koruma düzenlemelerini ihlal edip etmediğini belirlemeye çalıştı. Terraform Labs’ın Singapur merkezli olmasına rağmen, TerraUSD, Amerikalılar işletmeleri finanse etmek veya kar elde etmek için jetonu satın aldığından SEC düzenlemeleri kapsamına giriyor. Şubat 2023’te ise SEC, Kwon ve Terraform Labs’ı dolandırıcılıkla suçladı.

17 Mayıs 2022’de Kore parlamentosu üyeleri ve hükümet yetkilileri, Terraform Labs ve kurucusu Kwon hakkında olası bir parlamento duruşması çağrısında bulundu ve meydana gelen olaylara ilişkin engellenen soruşturmanın ana nedeni olarak düzenleyici çerçevenin olmamasını gösterdi.

terra

18 Mayıs 2022’de, Kore Ulusal Vergi Servisi tarafından yürütülen soruşturmaların ardından, Terraform Labs kurucuları Kwon ve Daniel Shin’den Aralık 2021’de yaklaşık 100 milyon dolar değerinde ek vergi ödemeleri istendi. Ne olursa olsun, Ulusal Vergi Servisi, “kurucuların Kore’de resmi olarak ikamet ettikleri süre boyunca pratik yönetim kararları aldıkları” için, yan kuruluşlar arasındaki fon transferinin ve her bir kuruluş tarafından elde edilen karların Kore’nin yargı yetkisine uyması gerektiğini iddia etti.

TerraUSD ile ilgili SEC soruşturmasından önce ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu , 2021’de Terraform Labs ve Kwon’a, özellikle Terraform Labs’ın listelenen hisse senetlerini neredeyse “yansıtan” finansal türevler tasarlayan ve sunan “Ayna Protokolü” ile ilgili bir mahkeme celbi yayınladı. Kwon, taleplere uymayacağını ve bunun yerine SEC’i dava edeceğini belirterek yanıt verdi. Kwon’un SEC’in soruşturmalarına itiraz etme ve soruşturmalardan kaçınma girişimlerine rağmen, Şubat 2022’de Manhattan’da yapılan bir ABD Mahkemesi duruşması, SEC’in Kwon ve Terraform Labs’a yönelik soruşturmasına devam etme hakkı lehine karar verdi. Kwon tarafından Kore Sicil Dairesi Yüksek Mahkemesinde sunulan belgelere göre, Kwon şirketin Kore varlığını feshetmek için 30 Nisan 2022’de başvurdu ve 4 Mayıs 2022’de onaylandı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner