Yükleniyor...

Gwei Nedir? Wei İsmi Nereden Geliyor?

Gwei, Ether'in en küçük birimine verilen isimdir.

eth

Gwei, Ether’in en küçük birimine verilen isimdir. Giga ve Wei’nin bir birleşimi olan bu kavram, Ethereum blokzinciri üzerinde çalışan bir yapıyı işaret eder. 1 gwei, bir ETH’nin milyarda biridir.

Gwei Nedir?

Nanoether olarak da adlandırılan gwei, Ethereum ağında mal ve hizmet satın almak ve satmak için kullanılan kripto para birimi ether’in milyarda biridir. Terim, Ethereum gas fiyatlarını belirlemek daha kolay olduğu için en sık kullanılan ether birimidir.

Bir işlemin gerçekleşmesi için ona biraz gaz vermeniz gerekir. Bu eylemin işlem kalitesini artıran şey ise gwei’dir. Gaz ücretleri, Ethereum blokzincirindeki işlemleri işlemek ve doğrulamak için gereken bilgi işlem enerjisini madencilere ve doğrulayıcılara tazmin etmek için kullanıcılar tarafından yapılan ödemelerdir.

gwei

Wei İsmi Nereden Geliyor?

ABD doları veya euro gibi itibari para birimlerine benzer şekilde, ether de küpürlere ayrılmıştır. Wei, tıpkı sentlerin ABD dolarına karşı olduğu gibi, ether’in en küçük birimidir. Bununla birlikte, bir dolarda 100 sent varken, bir ether’e karşı bir kentilyon wei (18 sıfır) vardır; bir ether içinde ise bir milyar gwei mevcuttur.

Ayrıca bu terimin ismi Dai Wei isimli bir bilgisayar programcısından gelir. Dai Wei, tüm modern kripto para birimlerinin kavramlarını formüle eden ve en çok Bitcoin’in öncülü olan B-money’in yaratıcısı olarak bilinir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner