Yükleniyor...

Do Kwon, Pasaport Suçlamalarını Reddetti

Karadağ'da mahkeme karşısına çıkan Terraform Labs eski CEO'su Do Kwon, sahte pasaport suçlamalarını reddetti.

Do Kwon terra

Karadağ’da mahkeme karşısına çıkan Terraform Labs eski CEO’su Do Kwon, sahte pasaport suçlamalarını reddetti.

Terraform Labs’in eski CEO’su Do Kwon, uluslararası bir arama emriyle gözaltına alındığı ve yerel makamlar tarafından sahte seyahat belgeleri kullanmakla suçlandığı Karadağ’da suçsuz olduğunu savundu. Do Kwon ve Terraform Labs’in kurucu ortağı Han Chang-Joon, Mart ayında Dubai’ye kaçmak üzere özel jete binerken yakalanmıştı. 

Do Kwon’un Mal Varlıkları Donduruldu

Kwon, TerraUSD’nin yaşadığı çöküşün Güney Kore’de cezai bir soruşturmaya yol açmasının ardından aylardır kaçaktı. 

Savunma avukatı Branko Andjelic, her birinin 400.000 euro kefaletle serbest bırakılmasını önerdi. Ancak savcı Haris Sabotic, ikisinin de yeterli mali imkana sahip olduğunu söyleyerek öneriye itiraz etti. Sanıkların yargılanacağı bir sonraki duruşmanın 16 Haziran’da yapılması planlanıyor. 

Kwon, ABD’li savcılar tarafından piyasa değerinde en az 40 milyar doları silen ve etkileri uzun süredir devam eden kripto para dolandırıcılığını düzenlemekle suçluyor. Do Kwon, vatandaşı olduğu Güney Kore’de de benzer suçlamalarla karşı karşıya. Her iki ülke de Kwon’un Karadağ’dan iadesini istiyor fakat adalet yetkilileri Kwon’u ancak yerel ceza yargılamaları tamamlandıktan sonra teslim etmeyi düşünebileceklerini söyledi. 

Karadağlı yetkililer Mart ayında Kwon ve Chang-Joon’un, Belçika ve Kosta Rika seyahat belgelerinin yanı sıra en az bir adet Güney Kore pasaportu taşıdıklarının tespit edildiğini açıkladı. 

Interpol ve Karadağ’a göre Belçika ve Kosta Rika pasaportları sahteydi. Kwon ve Chang-Joon ise mahkemede yaptıkları açıklamada, kullanmaya çalıştıkları Kosta Rika pasaportlarının geçerli olduğunu söyledi. Karadağ yasalarına göre sahte belge kullanmanın cezası beş yıla kadar hapisle cezalandırılıyor. 

Güney Koreli yetkililer geçen ay yaptıkları açıklamada, TerraUSD’nin iflasından önce projeye dahil olanların 463 milyar won kar elde ettiğini söyledi. 

Korean Economic Daily’nin 11 Mayıs’ta yaptığı habere göre, Güney Koreli savcılar Kwon’un Seul’deki evi ve lüks arabası da dahil olmak üzere yaklaşık 233 milyar wonluk mal varlığını, menkul kıymetler, banka mevduatları ve kripto para birimleri ile birlikte dondurdu. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner