Yükleniyor...

Doğal Gaz Keşfi Açıklamasının Hisselere Etkisi Nasıl Oldu?

Coinkolik olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; 21 Ağustos Cuma günü halka 'bir müjde' vereceğini bildirmiş ve ardından kamuoyundan ardı arkası gelmeyen tahminler gelmişti.

Dogal Gaz Kesfi Aciklamasinin Hisselere Etkisi Nasil Oldu

Coinkolik olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; 21 Ağustos Cuma günü halka ‘bir müjde’ vereceğini bildirmiş ve ardından kamuoyundan ardı arkası gelmeyen tahminler gelmişti. Bu yazımızda ise yaşanan bu kısa sürecin piyasaya etkilerine vurgu yapacağız.

Enerji Şirketlerinin Hisselerinde Önce Artış Sonra Düşüş

Verilecek müjdeye ilişkin birçok tahmin sıralanırken, ilk tahminler ise doğal gaz ile ilgili olabileceği yönündeydi. Dün bildirdiğimiz üzere, Reuters tarafından Karadeniz’de ciddi ölçüde bir doğal gaz rezervi bulunduğu aktarıldı. Dolayısıyla bu süreçte de beklendiği üzere borsada işlem gören enerji şirketlerinin hisselerinde yükseliş gözlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çarşamba günkü “müjde” açıklamalarının ardından yurt içi piyasalarda hareketlilik yaşandı ve bu hareketlilikten de neredeyse en çok enerji şirketlerinin hisseleri nasibini aldı.

Tüpraş hisseleri bugünkü işlemlerde sert düşüş yaşadı. Haftaya yaklaşık 78 TL’den başlayan şirket hisseleri, sonrasında Cumhurbaşkanının Çarşamba günkü açıklamasıyla yükselişe geçti ve 95.70 TL seviyelerini gördü. Açıklama sonrasında kazancının önemli bir kısmını kaybeden Tüpraş, bu hafta yüzde 6.70 artıda bulunuyor.

Tüpraş hisseleri bugünkü işlemlerde sert düşüş yaşadı. Haftaya yaklaşık 78 TL’den başlayan şirket hisseleri, sonrasında Cumhurbaşkanının Çarşamba günkü açıklamasıyla yükselişe geçti ve 95.70 TL seviyelerini gördü. Açıklama sonrasında kazancının önemli bir kısmını kaybeden Tüpraş, bu hafta yüzde 6.70 artıda bulunuyor. Haberin yazımı esnasında 82,90 TL seviyesinden işlem görüyor.

Petkim Petrokimya hisseleri haftaya 3.70 TL civarından başladı ve piyasadaki beklentilerin etkisiyle yükselmeye devam etti. Haftanın son işlem gününde ise 4.96 TL seviyelerini gördü. Sonrasında ise doğal gaz keşfi açıklamasının ardından sert düşerek 4.19 TL’ye kadar geriledi. Petkim bu haftayı da yükselişle kapatan şirketlerden biri oldu.

Diğer Şirketlere Etkisi

Diğer enerji şirketlerinde de yukarıdaki fiyat hareketlerine benzer hareketler gözlendi. Zorlu Enerji hisseleri haftaya 2.30 TL seviyelerinden başlarken, müjde haberi sonrasında 3.13 TL’ye kadar tırmandı. Daha sonra ise hisseler 2.62 TL’ye kadar geriledi. Hisse hafta başından beri yüzde 14 yükseliş gösterdi.

Aygaz hisselerinde haftalık yükseliş yüzde 2.8 iken, Akenerji’de yüzde 14.6, Ayen Enerji’de yüzde 18.60 ve Naturel Yenilenebilir Enerji’de yüzde 3.40 oldu.

Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi ise güne yüzde 1.04 artıda başlarken yön değiştirerek eksiye geçti. BIST 10 Endeksi yüzde 1.35 düşüş kaydetti.

Ne Olmuştu?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, müjdeyi verdi. Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde kamuoyunun merakla beklediği “müjde”yi açıkladı. Müjde, herkesin büyük bir heyecanla beklediği gibi doğal gaz oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, müjdeyi verirken; konuyla alakalı detayları da vatandaşlarla paylaştı. Cumhurbaşkanı, Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfedildiğini söyledi. Erdoğan bulunan doğal gazın 2023 yılında milletin kullanımına açılmasını planladıklarını ifade etti.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih Sondaj Gemimiz Tuna-1 Kuyusu sondajında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda. Bu operasyonu tamamen milli imkanlarla gerçekleştirdik. Kuyudan elde edilen veriler, aynı bölgede yeni doğal gaz keşiflerinin kuvvetle muhtemel olduğuna işaret ediyor. Hedefimiz, 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır.”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aynı müjdeyi Akdeniz’den de beklediklerini dile getirdi. Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“İnşallah benzer bir müjdeli haberi Akdeniz’den de bekliyoruz. Fatih ve Yavuz gemilerimiz vasıtasıyla Akdeniz ve Karadeniz’de bugüne kadar 9 derin deniz sondajı gerçekleştirdik. Son sondajda milletimize beklediği müjdeyi verme şerefine nail olduk.”

Zafere İmza Attık

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise yaptığı açıklamada zafer ayında olduğumuzu vurgulayarak, bugün de bir zafere imza attığımızı söyledi. Albayrak, şunları söyledi:

“Türkiye enerji ve ekonomi alanında tam bağımsızlık adımı attı. Buradaki mevcut keşif ve potansiyelle inşallah ülkemizin gündeminden cari açık konusunu çıkarıp cari fazlayı konuşacağız. Bugün buradaki potansiyelle artık yeni bir döneme giriyoruz. Ne Batı ne Doğu yeni bir eksen oluşturuyoruz.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner