Yükleniyor...

DOGE Neden Yükseliyor? Yükseliş Devam Edecek mi?

Bugün sizlerle birlikte Twitter’ın logosunun DOGE logosu ile değişmesini ve varlığın fiyatında yaşanan artışları inceleyeceğiz.

Bugün sizlerle birlikte Twitter’ın logosunun DOGE logosu ile değişmesini ve varlığın fiyatında yaşanan artışları inceleyeceğiz.

Twitter’da Neler Oluyor? 

Dün akşam saatlerinde Twitter hesabına giriş yapan birçok kullanıcı logonun değiştiğini görünce şaşkınlığını gizleyemedi ve aldıkları ekran görüntülerini paylaşmaya başladılar. Birçok kullanıcı, Elon Musk’ın 1 nisan şakasını geciktirdiğini düşünse de şaka temalı meme token o sırada keskin bir yükselişle %22’den fazla artış yaşayarak 10 cent seviyesine kadar yükseldi. Dogecoin en son Aralık 2022’de 10 cent seviyesine yükselmişti. 

Yapılan bu logo değişikliği platform genelinde gerçekleşti ve sosyal medya devinin tahmini olarak 360 milyon aylık aktif kullanıcısı tarafından görülebiliyor. 

Logo Neden Değişti?

Değişikliğin arkasındaki neden olarak, Elon Musk’ın geçtiğimiz günlerde SubReddit yöneticisiyle yapılan bir konuşmadan kaynaklanabileceği düşünülüyor. 

WallStreetBetsChairman kullanıcı isimli yönetici:” Kuş logosunu köpek logosuyla değiştirin” diyerek Elon Musk’a göndermede bulunmuştu. Musk ise “Hahahah bu çok iyi olur” diyerek yanıt vermişti.

Logonun değişmesinin ardından paylaşımda bulunan Musk: “Söz verdiğim gibi” yazarak altına SubReddit yöneticisiyle gerçekleştirdiği konuşmanın ekran görüntüsünü paylaştı.

DOGE ile Ödeme Olacak mı?

Bildiğiniz üzere son zamanlarda Elon Musk Dogecoin’in adını sık sık lanse ediyordu ve Bitcoin’den daha iyi ödeme işlevi sunabileceğini öne sürüyordu. Ocak ayında Financial Times, Twitter’ın sosyal medya platformu aracılığıyla ödemelere izin verecek bir sistem tasarladığını bildirmişti. Ancak bu konuyla ilgili şu anda net bir bilgi verilmiş değil. Değişiklik yalnızca logo ile sınırlı ve geçici gibi duruyor. 

Dogecoin daha önce de Elon Musk’ın attığı tweetler ile ciddi oranda yükselişler yaşamıştı. Musk en son cadılar bayramı gönderisinde, Shiba cinsi köpeğine Twitter tişörtü giydirerek paylaşımda bulunmuştu. Dogecoin fiyatı bu gelişmenin ardından da 16 cent seviyelerine kadar yükselmişti. 

DOGE Davası Ne Durumda? 

Bildiğiniz üzere Elon Musk’ın Dogecoin ile ilgili devam eden bir davası bulunuyor. Yatırımcılar, geçtiğimiz aylarda Elon Musk’ın Dogecoin’i desteklediği ve manipülasyon yaptığı iddiasıyla Musk’a dava açmıştı. Musk, Dogecoin ile ilgili sık sık attığı tweetler ile 8 Mayıs 2021’de varlığın fiyatını 73 cent seviyesine ulaştırmış ve o seviyelerden DOGE alanlar yüzde 90’a yakın kayıp yaşamıştı. 

Elon Musk da bundan iki gün önce ABD’li bir yargıçtan kendisine yöneltilen bu 258 milyar dolarlık davanın düşürülmesini talep etmişti. Bununla birlikte Musk’ın avukatlarının komik resimler ve destek tweetleri atmanın bir dolandırıcılık iddiası anlamına gelmediğini savunduğu bildirildi. 

Balina Hareketleri Artış Gösterdi

LunarCrush’ın açıkladığı verilere göre Dogecoin’in 24 saatlik işlem hacmi son üç ayın en yüksek seviyesi olan 3.54 milyar dolara yükseldi. Bununla birlikte on-chain analitik firması Lookonchain’de balina hareketlerine bir gelişme paylaştı. Paylaşılan verilere göre en büyük beşinci Dogecoin balinası, yaşanan artışların ardından 650 milyon DOGE (61,3 milyon dolar) transfer etti. 

Adres en büyük beşinci DOGE sahibi olmaya devam ederken şu ana kadar 80,14 milyon dolarlık bir kar etmiş durumda. Bazı üyeler adreslerin büyük bir satışa hazırlandığına inanırken, bazı üyeler bu adreslerin Elon Musk’a ait olduğunu iddia etti. Ancak DOGE topluluğu bu görüşü genel olarak reddediyor. 

DOGE Fiyat Analizi

Şu anda 0.098 dolar seviyesinden fiyatlanan DOGE için yükselişine devam ettiği takdirde takip edilecek ilk direnç noktası 10 cent bölgesinde bulunuyor. Eğer DOGE fiyatı 10 cent bölgesinde yer alan bu direnç noktasını geçmeyi başarırsa karşılaşacağı bir sonraki direnç 13 cent seviyesinde bulunuyor. Olası bir düşüş senaryosunda ise ilk destek seviyesi 0.09 dolar bölgesinde. Oradan yaşanacak bir düşüşte takip edilecek ikinci destek seviyesi ise 0.07 dolar civarında yer alıyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner