Yükleniyor...

Dogecoin (DOGE) Analizi: Fenomenler Ne Diyor?

Dogecoin logosunun Twitter'a eklenmesinden sonra inanılmaz fiyat artışı sergileyen DOGE, yükselişini sürdürebilir mi?

doge

Dogecoin logosunun Twitter’a eklenmesinden sonra inanılmaz fiyat artışı sergileyen DOGE, yükselişini sürdürebilir mi?

Dün akşam itibariyle kripto ekosisteminin yaygın olarak kullandığı Twitter’ın DOGE logosunu tasarımına entegre etmesi, kripto piyasası başta olmak üzere birçok küresel piyasayı hayrete düşürdü. 27 Ekim 2022’de Twitter’ı satın alan ünlü iş adamı Elon Musk, aslında bu gelişmelerin sinyallerini de veriyordu. DOGE denildiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Musk, önceki süreçlerde de DOGE’nin fiyatlamasında ana rol sahibi olmuştu. Twitter’ın böyle bir hamle bulunmasından sonra yaklaşık olarak yüzde 38’lik bir fiyat artışı sergileyen meme coin’lerin yıldızı, kripto gündeminin liderlik koltuğuna oturmuş gözüküyor.

Peki ya memecoin’lerin lideri, bundan sonraki süreçte nasıl bir yol çizebilir?

6466464

Twitter, DOGE Logosunu Ekledi: Yüzde 37 Fiyat Artışı!

Kripto yatırımcılarının en sık kullandığı sosyal medya platformu olan Twitter’ın, böylesine bir hamle yapması DOGE’un fiyatını adeta uçurdu. Bir süredir sessizliğini korkuyan DOGE, zaman zaman da olsa Musk’ın tweetleri eşliğinde fiyatlama yapabiliyordu. Fakat bu fiyatlamalar devasa boyutta olmayıp, yüzde 5-10 gibi değerlere denk geliyordu. Popüler iş adamının Twitter’ı satın almasından sonra dikkatleri çeken DOGE, dün akşam Twitter’dan gelen ciddi bir hamleyle yukarı yönlü fiyatlayarak yüzde 37’lik bir performans sergiledi.

Ekran Resmi 2023 04 04 13.35.39

Kripto camiasında büyük bir kitleye sahip olan DOGE, böylesine devasa bir yükseliş göstererek günün çok değerlenen altcoin’i olmayı başardı. Haberin yazımı itibariyle Twitter’da DOGE logosu bulunmaya devam ediyor. Musk’ın öncülüğünde devam eden DOGE furyasının ne zaman son bulabileceğine dair bir işaret henüz yok.

Ekran Resmi 2023 04 04 15.14.41

Türkiye kripto ekosisteminde yer alan ve geniş kitlelere hitap eden Karınca Traders, şunları söyledi;

Bilindiği üzere Elon Musk sıkı bir doge coin fanı ve ayrıca holder’ı. 26 ekim 2022 tarihinde Twitter’ı 44 milyar USD karşılığında satın aldı ve hem twitter hisselerinde hem de doge coinde a rtış gerçekleşti. Twitterda bahşiş özelliği açık ve eth- btc ile sadece alınabiliyordu. Elon Musk’ın bunlara ek olarak doge coini ekleme ihtimali yüksek görünüyor. Çarpıcı gelişme 3 Nisan’da Elon Musk Twitter’ın web sürümünde twitter logosunu doge coin profiliyle değiştirmesi anlık bir şok etkisi yarattı ve doge coin %40’a yakın bir yükseliş yaşadı ve devamının gelmesi muhtemel görünüyor. Manipülatif biri olarak bilinen Musk bu hamlelerine devam edecektir ve doge coin topluluğunun muhtemel hedefine (1dolar yaklaşmasını destekleyecektir.

Paylaştığı kripto para analizleri ile sosyal medyada ön plana çıkan Kyrr.io kurucusu KarasuFt’de DOGE hakkındaki görüşlerini iletti;

Geçtiğimiz günlerde Amerika para politikaları hakkında kendince para politikalarında olması gerekeni söylemesi ve banka batışları ile alakalı önerilerde bulunması bile her konuda yönlendirme ve manipülasyon yapmaktan çekinmediğini gösteriyor. Birçok konuda en etkili yönlendirme yapılabilecek mecralardan biri Twitter. Twitter alımı sonrası bu tarz hareketlerin gelmesini herkes bekliyordu ve devamının geleceğini de bekliyorum. Bu sebeple Büyük kripto paralar arasında beta’sı en yüksek kripto para olması da çok mantıklı duruyor. Doge’nin Twitter ve Tesla’ya ne kadar entegre edileceği gerçekten çok merak ettiğim bir şey ve zamanla bu entegrasyonlar ile alakalı komuoyu yoklamaları yapmasına da şaşırmayacağım. Elinde yapılan şeyleri bu kadar parlatabilecek bir güç varken doge zincirinde de önemli geliştirmeler yapacağını ve bunu twitter üzerinden geniş kitlelere yayma fırsatını da değerlendirecektir. Bu tarz spekülasyonlar Elon Musk’ın hareketleri gibi ne kadar heyecanlı da olsa yatırımcılar için ekstra dikkatli olmasını gerektiren unsurlardır.

Conkolik tarafında yazdığı yazılarla ve kripto ekosisteminde yaptığı çalışmalarla öne çıkan Ekin Albayrak, konuyla ilgili şunları söyledi;

Dün akşam saatlerinde hepimiz şaşkına uğradık. 17 yıllık kuş logosu gitmiş yerine Doge gelmişti. Dakikalar içinde 40% artışı yakalayanlar baya mutlu olmuştur. Ardından 26 Mart tarihinde bir takipçisi ile yaptığı yazışmayı da paylaştı. Elon oyun oynamayı seviyor:)

Airdrop, Testnet ve NFT’ çalışmalarıyla ön plana çıkan Batuhan Çalıkuşu’da DOGE için son gelişmeler doğrultusundaki görüşlerini ifade etti;

Doge coin yükselişi twitterın sahibi Elon Musk’ın verdiği bir söz üzerine dayanıyor. Bir kripto fenomeni olan ve twitterda @WSBChairman kullanıcı adıyla bilinen Chairman ile yaptığı görüşme sırasında Elon bir söz veriyor. Elon Musk bu söz sonrasında twitterın simgesini bilinen mavi kuş yerine doge coin simgesiyle değiştirdi. Peki bu yükseliş olağan bir yükseliş mi diye bakarsak kesinlikle manipülatif bir yükseliş. Elon musk bu yükselişleri geçtiğimiz dönemlerde twitter ve benzeri mecralardan sıkça yaptı. Bu olayda onlardan bir tanesiydi.

Güncel Olarak DOGE Analizi, Fiyat Yükselişi Devam Edebilir mi?

Twitter’ın öncülüğünde ivmeli bir yükseliş yakalayan DOGE, 0,079 dolar direncinihacimli” olarak aştı. Böylesine büyük bir gelişme üzerine “iştahlanan DOGE yatırımcısı” anlık olarak fiyatı 0,0109 dolar seviyesine taşımayı başarmıştı. Yükseliş ardından oluşan satış baskısı ile 0,099 fiyatlarında seyreden DOGE, güncel destek seviyesi olarak 0,095 ile 0,092 aralığı önemle koruyor.

Köpekli coin’lerdeki furyanın devam etmesi ve Musk’ın destekleriyle birlikte DOGE, yakın zamanlı zirveleri hedefleyebilir. Yükseliş senaryosu için 0,114 dolar seviyesinin aşılması ilk etapta büyük önem taşıyor. Ardından gelebilecek hacimli alımlar sayesinde sırasıyla 0,136 ve 0,158 dolar seviyeleri DOGE’de mümkün olabilir. DOGE’nin 0,158 doları gördüğü durum ise, güncel seviyesinden yüzde 60,94’lük bir yükselişe denk geliyor.

Ekran Resmi 2023 04 04 15.49.56

Piyasa bazlı veya DOGE’den gelebilecek olumsuz olaylar DOGE’un haftalık ve yıllık açılış fiyatlarını test etmesine sebep olabilir. Haftalık açış fiyatı 0,080 dolar seviyelerinin aynı zamanda güçlü bir destek olması, grafik için önemli bir rol sahibi. 0,070 dolar seviyesinin ise, yıllık açılış fiyatına denk gelmesi DOGE’un muhtemel düşüş senaryosundaki en kritik destek noktası olacaktır.

Son 24 Saatte Yüzde 800’e Yakın Hacim Artışı!

Son 24 saat içersinde yüzde 777 oranında hacim artışı gösteren DOGE’ye kripto piyasasının ne kadar çok ilgi gösterdiği görülüyor. 5,3 milyar dolarlık ticaret hacmi yakalaması, DOGE’un tarihine geçebilecek gelişmelerden biri oldu. Kripto pazarına bu denli bir hareket getirmesi sadece onun değil birçok köpekli meme coinin de yükselişine öncülük etti.

Ekran Resmi 2023 04 04 16.18.54

DOGE için Market Değer Analizi

2023 Yılına 9,30 milyar dolarlık bir market değeri ile giriş yapan DOGE, buradan yakamış olduğu ivmeyele yukarı yönlü hareketini sürdürüyor. Özellikle de Twitter’ın ana tasarımına eklemiş olduğu logoyla birlikte DOGE’nin market değerinde de ciddi hareketler gözlemlendi. DOGE, 1 Kasım 2022 tarihinde 21,07 milyar dolarlık hacim yakaladıktan sonra böylesine “sert bir yükselişe” ilk defa imza atıyor.

Ekran Resmi 2023 04 04 13.49.46

Meme coin’lerin lideri, 12,08 – 12,52 milyar dolarlık market değer direncini net bir şekilde aştı. Genel tabloya bakıldığında kritik öneme sahip olan önem bu direnç, uzun süre boyunca aşılamamıştı. DOGE tarafından gelebilecek olumlu haberler eşliğinde sırasıyla 15,12 – 18,09 – 21,07 milyar dolar piyasa değerleri hedeflenebilir. Kripto piyasasının düşüş eğilimli devam etmesi veya DOGE taraflı gelebilecek Fud haberlerin etkisiyle 12,52- 12,08 milyar dolar piyasasına geri çekilmeler yaşanabilir.

Kripto Topluluğu Ayaklandı: DOGE Aramalarında Devasa Artış!

Twitter’ın attığı adımdan sonra Google aramalarında da devasa artış gözlemlendi. Logonun eklendiği dakika itibariyle tavan yapan “DOGE Google Aramaları”, kripto topluluğunun da canlandığının ana göstergesi oldu. Önceki süreçlerde de büyük bir yatırımcı kitlesine sahip olan meme coin, son günlerin en çok konuşlan ve en çok değer kazanan altcoin’lerinden biri olmayı başardı.

Ekran Resmi 2023 04 04 16.10.59

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner