Yükleniyor...

Bermuda Şeytan Üçgeni: DOGE, CZ, Elon Musk

Elon Musk'ın kripto yaklaşımı, Dogecoin (DOGE) ile Twitter ilişkisi ve Binance CEO'su CZ üçgeninde kripto sektörünü neler bekliyor?

bermuda seytan ucgeni

Elon Musk‘ın kripto yaklaşımı, Dogecoin (DOGE) ile Twitter ilişkisi ve Binance CEO’su CZ üçgeninde kripto sektörünü neler bekliyor?

Kripto endüstrisi, 2023 yılında hareketli günler geçirmeye devam ediyor. FTX’in Kasım 2022’de iflas etmesiyle büyük bir çöküş yaşayan piyasalar, yeni yılın ilk ayından itibaren canlanmaya devam ediyor. Olumsuz haber akışlarına rağmen, sektöre yönelik sansasyonel haberlerin umut aşılaması da dikkat çekiyor. Twitter’ın platforma koyduğu Dogecoin görseli, Elon Musk‘ın yaptığı kripto paylaşımları ve Binance patronu CZ üzerindeki kara bulutlar piyasanın geleceğine yönelik sinyaller vermeye başladı. Peki nedir bu sinyaller?

DOGE, CZ, Elon Musk: Yakında Neler Olacak?

Kripto endüstrisinin 2023 yılı, Dogecoin (DOGE), Elon Musk ve Changpeng Zhao (CZ) özelinde hareketlilik gösteriyor. Bu üç faktörün etkileri, kripto endüstrisini doğrudan etkisi altına alıyor. Peki gelecek dönemlerde, kripto endüstrisinde neler yaşanabilir?

Daha önce yaptığımız bir habere göre, kripto yatırımcıları kötü haberlerden daha az etkilenmeye başladı. Diğer taraftan, “Kripto kışı” olarak adlandırılan bir piyasa düşüşünün ardından, kripto yatırımcılarının gözü olumlu haberlere çevrildi.

Ancak haber akışları genel anlamda olumsuz hava koşullarını beraberinde getiriyor. Binance’e CFTC tarafından açılan dava, Binance patronu CZ‘nin FUD‘lar ile boğuşması ve Elon Musk özelinde gelişen kripto akışı birbirine girmiş durumda. Bu haber akışları ele alındığında, kripto sektörünün geleceği merak ediliyor.

1- Binance Davasının Derinleşmesi ve CZ

Binance‘e açılan davalar ve CFTC‘nin Binance‘e kurduğu hakimiyet, ilerleyen dönemlerde daha detaylı bir hale gelebilecek potansiyel barındırıyor. CFTC‘nin 74 sayfalık Binance iddiaları arasında, Hamas ve merdiven altı iletişim gibi konular da ele alınıyor. Bu iddiaların çözülmesi ve davanın netleşmesi uzun sürecek olsa da, etkilerin kısa sürede gözlemlenmesi ihtimallar arasında yer alıyor.

Binance patronu CZ, her haber akışına ve her düzenleyici baskıya rağmen “4” paylaşımında bulunmaya devam ediyor. Bu durum, CZ’nin daha fazla tetikte olmasını ve her türlü açığın kapatılması için yoğun mesai harcamasını beraberinde getirecek. Ancak kripto sektöründeki belirsizlik ve kriptonun düzenlenmemiş olması, olası bir FTX durumunda Binance’e de kolaylıkla sekebilir. İnce bir ip üzerinde yürüyen Binance için, kripto sektörünün ters bir etkiyle sarsılması yeterli olabilir. Bu durum, ABD’li düzenleyicilerin eline koz vereceği için dava konularının daha da derinleşmesi ihtimaller arasında yer alıyor.

Günde 25-30 milyar dolar arasında bir hacim döndüren Binance, en büyük kripto borsası olarak öne çıkıyor. ABD’nin düzenleme konusunda daha istekli olmasındaki en büyük nedenlerden birisi de bu durum oluyor. Binance’e yapılacak herhangi bir eylem, kripto endüstrisini olumsuz anlamda etkisi altına alabilir. Binance’taki yaptırımlar veya iflaslar, domino etkisiyle tüm kripto borsaları etkisi altına alacaktır. Çünkü Binance, kripto borsaları arasında yüzde 54’lük bir hakimiyete sahip. Binance, borsaların Bitcoin’i olarak tabir edilebilir.

Kripto piyasasını, neredeyse bir yıldan fazla bir süre boyunca etkisi altına alabilecek “Binance olumsuzlukları”, Bitcoin tarafına da güçlü düşüşleri yansıtabilir.

Ancak Binance, tüm bu düzenleyici baskılardan ve olumsuz haber akışlarından kaçınabilirse, piyasalara artı yönlü bir etki yaratmayacaktır. Bu durum sadece, piyasanın karamsar bulutlarını ortadan kaldırabilir.

2023’ün en önemli ve en yol gösterici olaylarından birisi, Binance ile ABD’li düzenleyiciler arasındaki ikili ilişkiler olarak gösteriliyor.

2- Dogecoin (DOGE) Tarafından Başlatılabilecek Boğa Piyasası

Kripto endüstrisinin en popüler memecoin‘i olan Dogecoin (DOGE), sosyal aktiviteler ve söylemler ile yön bulabilen bir kripto para birimi olarak dikkat çekiyor.

Elon Musk, 2 Nisan 2019 tarihinde attığı DOGE tweet’i ile, popüler memecoin üzerindeki boğa koşusunu başlatan faktörlerden olmuştu. Bu durum, kripto sektörünün de yükseliş yaşamasına yol açtı. Shiba Inu, Floki, Baby Doge gibi kripto para birimleri, Dogecoin tarafından başlatılan furya ile ortaya çıktılar.

Günümüze gelindiğinde, olumlu haber akışına iştahlı olan kripto endüstrisi, DOGE üzerinden gelen haberlere odaklanmış durumda. Elon Musk‘ın sahibi olduğu Twitter, Dogecoin‘in görseli olan köpeği platformunda kullanmaya başladı. Bu durum, DOGE için yüzde 30‘luk bir yükselişi beraberinde getirdi. Ancak DOGE, henüz kripto piyasasını peşinden sürüklemeyi başaramadı. Olumsuz haber örgüsünün içerisinde gelen bu olay, kripto piyasasını karamsarlık içerisine alıyor.

Twitter ve DOGE ilişkisi ele alındığında, bu görsel kullanımının yasal boyutları da masada yer alıyor. Twitter’ın herhangi bir kripto para birimini pazarlaması, ABD’li düzenleyicilerin baskısını daha da şiddetlendirebilir. Gelecek dönemde, CFTC ve SEC tarafından Twitter özelinde bir soruşturma başlatılması muhtemel görülüyor. Halihazırda Elon Musk için DOGE davası sürüyor. Bir grup yatırımcı, Elon Musk’ın DOGE üzerinden manipülasyon yaptığı gerekçesiyle dava açmıştı. Bu dava halen daha devam ediyor.

Süregelen davalar ve Twitter’ın kripto yakınlığı, ABD’li düzenleyicilerin dikkatini illaki çekmiştir. Düzenleyicilerden gelebilecek herhangi bir Twitter hamlesi, kripto piyasasını etkileyebilir ve bu etki, düşüşlerin gelmesine kapı aralayabilir.

Twitter’ın DOGE hamlesiyle, DOGE tarafında yüzde 30′luk bir yükseliş yaşandı ve milyonlarca dolarlık short pozisyon tasfiye edildi. Manipülasyon ve yasa dışı pazarlama olarak algılanabilecek bu durum, kripto endüstrisinin ve Bitcoin’in güçlü bir şekilde geriye çekilmesini sağlayabilir. Ancak Twitter, tüm hukuksal süreçleri hesap ederek DOGE hamlesinde bulunduysa ve bunun devamı gelecekse, bu yeni bir kripto boğasının sinyali niteliği taşıyor.

dogecoin doge

Yüz milyonlarca insanın kullandığı sosyal medya devi Twitter, olası bir DOGE entegrasyonu ile kripto sektörüne can suyu olabilir. Geçtiğimiz yıllarda, Amazon haberi ve Tesla’nın Bitcoin aldığına yönelik veriler, kripto boğasını körükleyen etmenler olmuştu. Gelecek dönemde Twitter’ın kripto para birimleriyle entegre olması, DOGE özelinde güçlü bir kripto piyasasına perde aralayabilir.

Twitter ve DOGE ilişkisi ele alındığında, önümüzdeki süreçlerde bizleri, düzenleyici soruşturmaları veya platform ile kripto para birimleri arasındaki entegrasyonlar karşılıyor. Ya da bu ilişki yalnızca şakadan ibaret…

3- Elon Musk ve Kripto Paralar

Twitter ve Tesla’nın sahibi olan Elon Musk, kripto paralara ve Dogecoin’e (DOGE) olan sıcak yaklaşımıyla biliniyor. Boğa piyasasından önce Musk, “DOGE to the moon” söylemiyle tüm dünyada popülarite yaratmıştı. Sık sık her ortamda DOGE hakkında açıklamalar yapan ve kripto para piyasasına desteğini sergileyen Musk, son aylarda oldukça sessiz bir tavır almıştı. Bunun en büyük nedeni olarak, hakkında açılan bir DOGE davası gösteriliyor.

Ancak Musk, geçtiğimiz gün Twitter ve DOGE ilişkisine yönelik açıklamalarıyla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Musk’ın paylaşımlarından birisi, “Söz verdiğim gibi” şeklinde bir açıklamayı içeriyordu. Twitter’ın platform görseline Dogecoin’in simgesini koyması, tamamen planlı bir hamle olarak öne çıkıyor.

Musk tarafından atılan ve Twitter’ın gerçekleştirdiği bu hamle, kripto endüstrisini yeni bir boğa koşusuna yöneltmeye başladı. Birçok kripto yatırımcısı, yeni dönemin boğa piyasasını Musk ve DOGE‘un başlatacağını düşünüyor.

Ekran Resmi 2023 04 04 17.03.18

DOGE ile kripto para piyasasına umut veren Musk, gelecek dönemde de bu tarz Twitter paylaşımlarına ve yeni hamlelere devam edebilir. Sessizliğini bozan milyarder, yasal süreçlere uyumlu bir şekilde kripto yanlısı olduğunu gösterirse, bunun sonucunda kripto para piyasasında bir yükseliş senaryosunun görülme ihtimali masada yer alıyor. Ancak, ABD’li düzenleyicilerin ve Binance’in sorunları, Musk’ın pozitif hamlelerini etkileyecek düzeyde bir ciddiyete sahip.

Musk, Tesla gibi diğer şirketlerinde de DOGE göndermelerine başlarsa, kısa sürede bir yükseliş dalgası görmek mümkün. Milyarder, önümüzdeki dönemlerde özellikle DOGE özelinde yapacağı paylaşımlar konusunda merakla takip ediliyor. Bir dönem yapay zekaya merak salan milyarder, yapay zekanın geliştirilmesinin durdurulması amacıyla imza atmıştı. Bu onu, tekrar kripto para piyasalarına döndürebilir.

Kripto sektörü tüm yasal düzenlemelerin ve ABD’li düzenleyicilerin baskısı altında yalnız kalmışken, dünyanın en zenginlerinden birisi olan Musk’ın yakınlığı olumlu görülüyor. Musk, adeta bir kurtarıcı gibi, kripto sektörünün ilerleyişinde katkı sağlayabilir. Diğer taraftan yasal süreçlerin şiddetlenmesi ve Musk’ı baskılaması, olası tüm iyi senaryoları rafa kaldırma potansiyeli barındırıyor.

“Bermuda Şeytan Üçgeni” olarak adlandırılan bu üç etmen, birbirleriyle paralellik taşıyor. Binance tarafından gelecek kötü haberler, DOGE tarafından gelen iyi haberleri sömürebilir. Elon Musk’ın attığı adımlar, DOGE’a açılacak herhangi bir düzenleyici davasının ardından yarım kalabilir. Veya tüm bu üç etmenin de olumlu işlemesiyle, boğa kriptoya uğrayabilir. Tüm bu süreçler ve beraberinde gelecek sonuçlar merakla bekleniliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner