Yükleniyor...

Binance CEO’su CZ Neden 4 Yazıyor? Sırrı Çözüldü!

Binance CEO'su CZ, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda 4 rakamını sıklıkla kullanıyor.

binance ceosu

Binance CEO’su CZ, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda 4 rakamını sıklıkla kullanıyor. Changpeng Zhao’nun takipçileri ise bu rakamın herhangi bir anlamı olup olmadığını merak ediyorlar. 4 rakamının sırrı CZ’nin attığı tweet ile çözüldü…

Changpeng Zhao’nun Twitter paylaşımları gündem olmaya devam ediyor. Belirli aralıklarla 4 rakamına gönderme yaptığı görülen CZ, takipçileri tarafından ilgiyle karşılansa da kafalarda soru işaretleri de yaratıyor. Örneğin 6 Mart tarihli tweet’inde “Remember 4” yazan CZ’nin ne demek istediği üzerine çok sayıda beyin fırtınası yapılmış durumda.

binance ceo'su

Binance CEO’su Neden 4 Yazıyor?

Adeta gizemli bir hale bürünen 4’ün sırrı, CZ’nin açıklamasının ardından çözüldü. Türkçe anlamı “4’ü hatırla” olan “Remember 4” ifadesi, Binance CEO’sunun sıraladığı 4 maddenin sonuncusunu temsil ediyor. Rakamın sırrını açıkladığı tweet’i, kullanıcı profiline sabitleyen CZ, kafalardaki soru işaretlerini de böylece gidermiş oldu.

“Remember 4” Ne Demek? Sırrı Çözüldü!

CZ’nin yaptığı paylaşımın daha önceki 4 maddeli bir paylaşımla ilgili olduğu ortaya çıktı:

“2023’e basit yaklaşın.

Daha az şeye daha çok zaman harcayın.

Yapılması ve yapılmaması gerekenler:

  1. Eğitim
  2. Uyum
  3. Ürün ve Hizmet
  4. FUD, sahte haberler, saldırılar vb. görmezden gelin

Gelecekte, “4” diye bir tweet attığımda bu gönderiye bağlantı verirseniz memnun olurum.”

CZ, 4. maddede FUD’ların görmezden gelinmesi gerektiğini vurguluyor. Korku, kararsızlık ve şüphe durumlarına aldırış edilmemesi ve yatırımcıların manipülasyona karşı dikkatli olması gerektiği ifade ediliyor.

Changpeng Zhao’nun 4 yazdığı diğer paylaşımlardan bazıları ise şu şekilde:

“4 saat uyudum, şununla uyandım:

Silikon Vally Bankası sorunları
USAG, KuCoin’e Dava Açtı
Whitehouse madencilik elektriğine yüzde 30 vergi istiyor
Huobi token’ın flaş çöküşü
Diğer kripto fiyatları biraz düşüyor

Bitcoin hala blok üretiyor.”

“Birisi bunu photoshopladı ve Çin’deki WeChat’te geniş çapta yayıldı. Ekibimizin yakından çalıştığı FBI tarafından vurulduğumu söylüyor… 🤷‍♂️ 4.”

“4”

FUD Nedir?

FUD (Fear, Uncertainty, Doubt) kısaltmasının Türkçe karşılığı Korku, Kararsızlık ve Şüphe’dir. Kısaltma hem ekonomide hem de siyasette sık sık kullanılır. Özellikle ana akım medya aracılığıyla kitlelere yayınlan haberlerle manipülasyon yaratılır. Manipülasyon ile güdüme alınan herhangi bir şeye saldırılar kolaylaşır, itibarı düşürülmeye çalışılır. Manipüle edilmeye çalışılan şey Bitcoin, bir hisse senedi veya bir siyasi aday olabilir.

FUD ile amaçlanan şey tam olarak kafaları karıştırmak, güvensizlik ortamı oluşturarak satışları artırmak ve mesela Bitcoin’in değerinin düşmesini sağlamaktır. FUD kavramı ile özdeşleştirilebilecek bir haberi gördüğünüzde ilk düşünmeniz gereken şey 1 BTC’nin hala 1 BTC’ye eşit olduğudur. Özellikle insanları buna inandırmak kavramı işe yaramaz hale getirir.

Bu şekilde davranarak insanların ellerindeki Bitcoin’i panikle satmalarını önlemiş olursunuz. FUD’a kapılan bir insan kısa vadede elindeki Bitcoin’leri satarak kar edebileceğini düşünse de aslında uzun vadede zarar edebilir. Bunu insanlara anlatarak ve somut örneklerle göstererek satış baskısı bir nebzede olsa baskılanabilir ve böylece piyasanın eğilimi sert bir şekilde aşağı yönlü olmaz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner